Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Bakteriološki rat koji vode SAD uzbunio ODKB

Mikrobiolog Igor Nikulin kaže da se najnovija testiranja u američkim laboratorijama obavljaju na genima ljudi, životinja i biljaka i da te aktivnosti predstavljaju glavnu pretnju za države okupljene u ovom savezu
Bakteriološki rat koji vode SAD uzbunio ODKB
Узорак за анализу у врећици за биолошку опасност у јеку пандемије ковид 19 у Фрајбургу (Фото EPA­EFE/Anthony Anex)

Zabrinutost članica Organizacije za kolektivnu bezbednost (ODKB) povodom najnovijih dostignuća u oblasti bakteriološkog oružja okupila je njihove predstavnike u četvrtak u Sankt Peterburgu na prvom sastanku Koordinacionog saveta ODKB-a o pitanjima biološke bezbednosti. Komentarišući teme o kojima se razgovaralo, mikrobiolog Igor Nikulin je rekao da se najnovija testiranja u američkim laboratorijama obavljaju na genima ljudi, životinja i biljaka i da te aktivnosti predstavljaju glavnu pretnju za države okupljene u ovom savezu.

„Neželjeni efekat rada američkih bioloških laboratorija na teritorijama zemalja bivšeg SSSR-a bio je povećanje broja izbijanja različitih bolesti u poslednjih 15–20 godina i podudara se s pojavljivanjem takvih laboratorija na teritoriji Zajednice nezavisnih država i drugih zemalja postsovjetskog prostora”, upozorio je za „Vzgljad” mikrobiolog Nikulin, koji je bivši član Komisije UN za biološko i hemijsko oružje i bivši savetnik generalnog sekretara UN.

On je podsetio da je ove godine u javnost izašla činjenica da je u oktobru 2019. u Ukrajini „Metabiota” ispunjavala nalog Pentagona da testira virus korona i da se ispostavilo da je narudžbina koštala 26 miliona dolara, a što je najvažnije: za interese kompanije je lobi­rao­ sin američkog predsednika Hanter Bajden. Nikulin ne isključuje mogućnost da su aktivnosti „Metabiote” povezane s pandemijom kovida 19, koja je nekoliko meseci kasnije izbila u svetu.

U junu ove godine rusko ministarstvo odbrane je objavilo, na osnovu prepiske sina američkog predsednika, da je Hanter Bajden u krugovima američke vlade lobirao za interese kompanije „Metabiota”, koja se bavi biološkim projektima u Ukrajini. Igor Kirilov, šef radijacionih, hemijskih i bioloških odbrambenih snaga Rusije, rekao je tada da objavljeni materijal Bajdenove prepiske s menadžmentom investicionog fonda „Rozemont seneka” ukazuju na korišćenje administrativnih resursa i otvoreno lobiranje interesa „Metabiote” u krugovima američke vlade.

Kirilov je iz dokumenata citirao pitanje direktora fondacije, Džona Deloša: „Da li postoji neko koga možemo da pozovemo u Vašingtonu da dobijemo predstavu o tome koliko se ’Metabiota’ ozbiljno shvata u raznim vladinim agencijama?” Ministarstvo odbrane je u zaključku navelo da su Hanter Bajden i niz drugih saosnivača „Rozemont seneke” zainteresovani za sprovođenje vojnobiološkog programa SAD u Ukrajini. General Kirilov je takođe istakao da dokumenti pokazuju da struktura odgovornih Hanteru Bajdenu, uključenih u vojnobiološke projekte u Ukrajini, može ukazivati na sprovođenje ilegalnih šema plaćanja i utaju poreza.

Podsetimo, Ilon Mask je nedavno preneo prepisku između nekadašnjeg rukovodstva „Tvitera”, koje je cenzurisalo sve naloge koji su objavljivali skandal s podacima iz laptopa Hantera Bajdena. Novinar Met Taibi i dalje objavljuje serije imejlova koji dokazuju da je Demokratska stranka izdavala naloge rukovodstvu da se ne širi bilo šta što bi ugrozilo predsedničku trku Džozefa Bajdena. Čak je „skinut” i tekst „Njujork posta” koji se detaljno bavio ovom temom, a blokirani su i privatni nalozi koji su „širili” ovaj tekst.

Mikrobiolog Nikulin je ispričao i zanimljiv tok događaja među članicama ODKB-a, od kojih su neke zadržavale ozbiljne sumnje u postojanje američkih laboratorija. Nikulin priča da je u leto 2019. godine napravio poseban izveštaj o ovoj temi na sednici antiterorističkog komiteta ODKB-a. „Do tada naši najbliži partneri, poput Kazahstana i Jermenije, nisu hteli ništa da čuju o tome. Ali onda su stvari krenule da se odmotavaju i partneri su počeli da uzimaju u obzir našu zabrinutost”, kaže sagovornik ruskog lista.

Prema njegovim rečima, posle sastanka komiteta, predsednik Kazahstana Kasim-Žomart Tokajev je zahtevao da se zatvori američka laboratorija koja se nalazi u Almati. „Međutim, nakon nekog vremena Amerikanci su se vratili da rade tamo. Prema sporazumu zaključenom između Kazahstana i SAD, teritorija na kojoj se nalazila laboratorija uživala je privremenu autonomiju i bila je pod kontrolom Sjedinjenih Država”, rekao je Nikulin i zaključio da upravo iz tog razloga kazahstanske vlasti nisu uspele da zatvore laboratoriju.

Slična priča se dogodila i u Gruziji i Jermeniji: neke od bioloških laboratorija su zatvorene pod pritiskom Rusije, druge su prebačene u lokalna ministarstva zdravlja. „Međutim, generalno, borba protiv američkih bioloških laboratorija osnovanih u bivšim sovjetskim republikama još nije završena”, kaže ekspert i dodaje da je kolektivni zapad i uz pomoć ovakvih laboratorija pokrenuo nevidljivi bakteriološki rat protiv onih zemalja koje smatra svojim geopolitičkim protivnicima.

Ruski mediji su još 2020. godine prenosili saznanja da SAD imaju više od 400 biolaboratorija širom sveta, uključujući i bivše sovjetske republike – Ukrajinu, Kazahstan, Gruziju i Jermeniju. „Vzgljad” je pisao da tamo rade samo Amerikanci, a da ih finansira Pentagon. U Ukrajini je oformljeno 15 laboratorija, pojavile su se za vreme vladavine Viktora Juščenka – 2005. godine. Kijevsko izdanje „Strane” je objavilo da su Ministarstvo odbrane SAD i Ministarstvo zdravlja Ukrajine sklopili sporazum o saradnji na ovom polju.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Мина
Кад би само то било у бившим совјетским републикама, нико жив не зна шта се догађа по сиромашним афричким, азијским, па и европским државама.Само сви уједињени и са чврстим доказима могу стати на крај још једној, од многих америчких тиранија.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.