Које намирнице су најгоре за здравље
Већина људи зна да је једно од важних правила у очувању доброг здравственог стања да треба избегавати намирнице које имају много калорија. Ипак, многима није сасвим јасно које су то намирнице које негативно утичу на организам.
Познати дијететичар Лук Кори објашњава да је најгора храна она која има мало здравих и хранљивих ствари као што су есенцијални витамини и минерали, а која обилује мноштвом калорија. То се пре свега односи на пецива и торте, сокове, месне прерађевине, пржену храну.
Неке од ових намирница имају и висок садржај „скривеног“ шећера, што може допринети озбиљним болестима и здравственим стањима.
„Не кажем да никад више не треба јести неку храну, радије ћу рећи да је конзумирате ретко. Сматра се да у најгоре спадају замрзнута пица, газирана пића и месне прерађевине”, истакао је Кори.
Како за сајт „Политике“ наводи професор др Верослава Станковић, дијететичар, из употребе би требало избацити газирана пића.
– Такозвани „софт дринк” напици садрже огромну количину простих шећера, а самим тим и калорија. Последица повећаног уноса је пораст телесне масе, триглицерида, али и гликемије. Све ово доводи и до појаве дијабетеса типа 2. Често се поставља дилема: да ли постоје здраве и нездраве намирнице? Ја сматрам да не постоје. Пре бих рекла да постоји уравнотежена и неуравнотежена исхрана. У пирамиди исхране заступљене су све намирнице. Међутим, само поврће може да се конзумира у већој количини, све остале намирнице морају да се уносе умерено, а неке од њих и веома ретко. Ово се односи на прерађевине и храну које садрже скривене соли, шећере и масти, а чија претерана употреба може да доведе до гојазности, дијабетеса, кардиоваскуларних болести… – сматра др Станковић.
У бази пирамиде исхране се налазе житарице, хлеб и производи од жита, које би требало да уносимо за сва три главна оброка.
– Међутим, пецива, замрзнута пица и кондиторски производи садрже такозване празне калорије због простих шећера и засићених масти, а веома мало корисних нутријената. Зато конзумацију ових производа треба ограничити - али не и потпуно избацити. Месне прерађевине, као што су кобасице, сланина и месни деликатеси, осим засићених масти и холестерола, садрже и велику количину соли и адитива, који могу да доведу до артеријске хипертензије, артеросклерозе и гојазности.
Честа је заблуда да су воћни производи као што су сокови, џем, мармелада, компот и други воћни намази здрави као и воће. Али, заборавља се да сви ови производи садрже концетроване шећере, али не и нутријенте које поседује сирово воће јер прерадом се излаже високој температури које разграђује витамине и фито-нутријенте – сматра др Станковић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


