Субота, 04.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Траг у времену у каменим тунелима Конака кегиње Љубице

Траг у времену у каменим тунелима Конака кегиње Љубице
Изложба фотографија Зорана Јовановића Мачка у Конаку кнегиње Љубице (Фото: М. Спасојевић)

Како се преданим радом чува новинарски еснаф показао је фото-репортер Зоран Јовановић Мачак. Изложба његових фотографија „Траг у времену – моћ прошлог тренутка” представљена је у Конаку кнегиње Љубице, а домаћин је Музеј града. Радови су сврстани у фото-репортажу и фото-есеј, а мотиви приказују дешавања од 1990. до 2022. године. Изложба је хуманитарна и едукативна.

Поставка је и омаж Војину М. Ђорђевићу (1898–1985) новинару, фото-репортеру и драмском писцу. Он је творац приручника „Фото-репортажа” који је штампан 1936. године, а „рецепт” према којем је градио причу не разликује се од размишљања модерног фото-репортера. И Мачкове фотографије су живе приче. Посетиоци су били у прилици да погледају снимке бомбардовања Београда 6. и 7. априла 1941. које је Ђорђевић забележио тајно фото-апаратом, и фотографије бомбардовања наше престонице и Приштине 1999, које је урадио Мачак.

– Моје фотографије нису лепе, али су истините. Професионално испуњеним чине ме оне које су по мојим строгим критеријумима тзв. добри фичери. Такви кадрови могу се избројати на прсте. А највише волим да радим фото-репортаже, уз жељу да оне буду објављене у штампи. Фото-есеј ми је такође драг, па сам у њему приказао деведесете године прошлог века – објаснио је аутор. Музика је важан сегмент његовог живота, и у фокусу је његових радова.

О значају изложбе говорио је хуманитарац Арно Гујон.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.