Полиција и просветна инспекција истражују догађај у вртићу
Вест да су вршњаци „силовали” предшколца у земунском вртићу, коју су брзином светлости пренели бројни портали, узнемирила је јавност која је из медијских натписа обавештена о „основаној сумњи” да се у објекту приватне Предшколске установе „Повратак природи”, са седиштем на адреси Прегревица 96, догодило сексуално злостављање међу шестогодишњацима. Дужну пажњу окупирале су изнете тврдње „да се дечак вратио из вртића с повредама аналне регије, након што га је један вршњак у тоалету вртића држао за руке, а други му скинуо панталоне и гурао прсте у анус”.
Према сазнањима „Политике”, на терену се тренутно налази Просветна инспекција.
Надлежни органи утврђују да ли су ови наводи тачни, а у ПУ „Повратак”, упитани да разјасне да ли су сумње и тврдње изнете у медијима истините и које су мере тим поводом предузели, нису желели да о томе говоре. Нису хтели да потврде, али нису ни демантовали, веродостојност писма које су, како је јавност обавештена, упутили родитељима. У том писму које потписује стручни тим „Повратка природи” стоји да је „након пријаве родитеља о постојању сумњи да је у групи предшколаца примећено непримерено истраживање полних разлика предшколска установа обавила пре свега индивидуалне разговоре са децом која су била актери догађаја, а затим и индивидуалне састанке са родитељима те деце”. У писму се наводи да су стручни сарадници и васпитачи са децом радили на едукацији и превенцији таквих облика понашања, да су деца „кроз разговоре подстакнута да радозналост испоље на социјално пожељан начин” и да су им „предочене последице нарушавања сопствене и туђе интиме (здравствене, хигијенске, као и емоционалне последице)”.
– Узимајући у обзир развојни узраст деце, молимо вас да ситуацију посматрамо објективно, у циљу избегавања етикетирања деце, и непримереног давања сексуалне конотације њиховом понашању. На овом узрасту деца нису свесна озбиљности и природе таквог истраживања, а улога нас одраслих је да их благовремено усмеримо и едукујемо, између осталог и сопственим примером и кроз отворен разговор – пише у том писму и закључује се да је „комуникација родитеља путем вибер група, на основу површних и нетачних информација, довела до неконструктивног деловања и ширења панике међу родитељима”.
– Утврђивање одговорности свих актера догађаја је услов успостављања неометаног обављања делатности и заштите деце и породица, корисника наших услуга, као и свих запослених и њихових породица. Љубазно Вас молимо да заједно сачекамо извештаје надлежних институција − Министарства просвете, као и Центра за социјални рад. „Повратак природи” ће након тога, уколико буде неопходно дати и званичну изјаву поводом информација у медијима – стоји у писаном одговору ПУ „Поратак природи” на питања „Политике”.
У међувремену, Треће основно тужилаштво у Београду упутило је полицију да изврши све провере поводом пријаве родитеља да су малишани у земунском вртићу, да се спроведе институционални надзор, обавести инспекција како би се утврдило да ли је дошло до пропуста од стране било ког лица. Након свих обављених провера, речено је у Трећем тужилаштву, предузимаће се даље радње.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


