Policija i prosvetna inspekcija istražuju događaj u vrtiću
Vest da su vršnjaci „silovali” predškolca u zemunskom vrtiću, koju su brzinom svetlosti preneli brojni portali, uznemirila je javnost koja je iz medijskih natpisa obaveštena o „osnovanoj sumnji” da se u objektu privatne Predškolske ustanove „Povratak prirodi”, sa sedištem na adresi Pregrevica 96, dogodilo seksualno zlostavljanje među šestogodišnjacima. Dužnu pažnju okupirale su iznete tvrdnje „da se dečak vratio iz vrtića s povredama analne regije, nakon što ga je jedan vršnjak u toaletu vrtića držao za ruke, a drugi mu skinuo pantalone i gurao prste u anus”.
Prema saznanjima „Politike”, na terenu se trenutno nalazi Prosvetna inspekcija.
Nadležni organi utvrđuju da li su ovi navodi tačni, a u PU „Povratak”, upitani da razjasne da li su sumnje i tvrdnje iznete u medijima istinite i koje su mere tim povodom preduzeli, nisu želeli da o tome govore. Nisu hteli da potvrde, ali nisu ni demantovali, verodostojnost pisma koje su, kako je javnost obaveštena, uputili roditeljima. U tom pismu koje potpisuje stručni tim „Povratka prirodi” stoji da je „nakon prijave roditelja o postojanju sumnji da je u grupi predškolaca primećeno neprimereno istraživanje polnih razlika predškolska ustanova obavila pre svega individualne razgovore sa decom koja su bila akteri događaja, a zatim i individualne sastanke sa roditeljima te dece”. U pismu se navodi da su stručni saradnici i vaspitači sa decom radili na edukaciji i prevenciji takvih oblika ponašanja, da su deca „kroz razgovore podstaknuta da radoznalost ispolje na socijalno poželjan način” i da su im „predočene posledice narušavanja sopstvene i tuđe intime (zdravstvene, higijenske, kao i emocionalne posledice)”.
– Uzimajući u obzir razvojni uzrast dece, molimo vas da situaciju posmatramo objektivno, u cilju izbegavanja etiketiranja dece, i neprimerenog davanja seksualne konotacije njihovom ponašanju. Na ovom uzrastu deca nisu svesna ozbiljnosti i prirode takvog istraživanja, a uloga nas odraslih je da ih blagovremeno usmerimo i edukujemo, između ostalog i sopstvenim primerom i kroz otvoren razgovor – piše u tom pismu i zaključuje se da je „komunikacija roditelja putem viber grupa, na osnovu površnih i netačnih informacija, dovela do nekonstruktivnog delovanja i širenja panike među roditeljima”.
– Utvrđivanje odgovornosti svih aktera događaja je uslov uspostavljanja neometanog obavljanja delatnosti i zaštite dece i porodica, korisnika naših usluga, kao i svih zaposlenih i njihovih porodica. Ljubazno Vas molimo da zajedno sačekamo izveštaje nadležnih institucija − Ministarstva prosvete, kao i Centra za socijalni rad. „Povratak prirodi” će nakon toga, ukoliko bude neophodno dati i zvaničnu izjavu povodom informacija u medijima – stoji u pisanom odgovoru PU „Poratak prirodi” na pitanja „Politike”.
U međuvremenu, Treće osnovno tužilaštvo u Beogradu uputilo je policiju da izvrši sve provere povodom prijave roditelja da su mališani u zemunskom vrtiću, da se sprovede institucionalni nadzor, obavesti inspekcija kako bi se utvrdilo da li je došlo do propusta od strane bilo kog lica. Nakon svih obavljenih provera, rečeno je u Trećem tužilaštvu, preduzimaće se dalje radnje.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


