Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Америка не да ракете Украјини, нема довољно ни за себе

Америка не да ракете Украјини, нема довољно ни за себе
(EPA-EFE/ROBERT GHEMENT)

Сједињене Америчке Државе забринуте су да неће имати довољно ракета дугог домета за себе и због тога су одлучиле, између осталог, да их не шаљу Украјини. На недавним састанцима у Пентагону, амерички званичници су рекли представницима Кијева да немају „вишка” војних тактичких ракетних система (ATAЦMS), рекла су четири неименована званичника упозната са тим разговорима, пише бриселски портал „Политико”. Пребацивање тих ракетних система на бојно поље у источну Европу смањило би америчке залихе и наштетило спремност америчке одбране у будућности, навели су званичници.

Када се тој, дода постојећа забринутост америчке администрације да ће Украјина употребити ракете домета 190 миља (305,77) у нападима дубоко унутар руске територије и да ће прећи оно за шта Кремљ каже црвене линије. То је разлог због чега Америка неће скоро испоручити тактичке ракетне системе. Битан разлог зашто америчка војска оклева у слању ракета Кијеву је тај што жели да одржи одређени ниво муниције у својим залихама, рекао је амерички званичник под условом анонимности. „Ми увек узимамо у обзор нашу спремност и наше залихе док обезбеђујемо Украјини оно што јој је потребно на бојном пољу”, навео је високи званичник министарства одбране САД, додајући да постоје други начини да се помогне Кијеву да „погоди циљеве”.

Локид Мартин производи око 4.000 АТАЦМС у различитим конфигурацијама у последње две деценије. Неке од тих ракета продате су савезничким земљама, које су купиле ракете за сопствене системе за вишецевно бацање. Око 600 је испаљено током заливског и ирачког рата. Иако је Вашингтон резервисан по питању слања Украјини АТАЦМС, Кијев наставља упорно са својим захтевима о слању напреднијег оружја, а ти ракетни системи су на врху листе. У јануару је председник Украјине Володимир Зеленски, у видео обраћању народу Украјине, поново истакао на неопходност добијања ракета дугог домета. Остаје да се види да ли ће се Вашингтон у будућности предомислити у свом ставу да, бар за сада, не шаље ракете на украјинско бојно поље.

Коментари9
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dacha
Pa sto ameri ne odu do kineskog shopa. Ima tamo super jeftino ako nemaju dovoljno.
Дејан Р.Тошић
Треба ју им за ванземаљце ?
Mustafa Aga
Da da...Nemaju dovoljno raketa...6 ili 7...Mozda ima i 8ma ali se negde zaturila...Ajde da se ne lazemo...Amerika se dugo spremala za ovaj momenat...Vojna skladishta su prepuna svakojakog naoruzanja...
Анониман
"Мирољубивој земљи" није потребно ратно оружје. Америко дај им нека имају!?!
Smijesno
sloba@ Cak i ako vladaju (mozda sa 25% planete) vladaju novcima, potkupljivanjima, a nikako oruzjem. Po toj logici bi i Rusi vladali, da je samo oruzje u pitanju.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.