Понедељак, 20.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Притвор осумњиченима за позивање грађана на насилно свргавање власти

Притвор осумњиченима за позивање грађана на насилно свргавање власти
(Pixabay)

На предлог Вишег јавног тужилаштва у Београду одређен је притвор до 30 дана Дамјану К. (34) и Дејану З. због сумње да су позивали грађане Србије на насилно свргавање и смену највиших државних органа, односно председника Републике Србије, сазнаје Танјуг.

Осумњичени су у петак на саслушању у тужилаштву негирали извршење кривичног дела.

Тужилаштво је након саслушања предложило судији за претходни поступак Вишег суда у Београду да одреди притвор осумњиченима да не би утицали на сведоке и да не би поновили кривично дело у кратком временском периоду, наведено је у саопштењу тог тужилаштва.

Кривичном пријавом осумњиченима се ставља на терет да су учинили кривично дело Позивање на насилну промену уставног уређења.

Сумња се да су Дамјан К. и Дејан З. од 1. до 15. фебруара 2023. године у више наврата путем свог политичко-пропагандног и идеолошког деловања на јавној групи „Народне патроле” на каналу Телеграм, као и путем друштвених мрежа „Фејсбук” и „Инстаграм”, позивали грађане на насилно свргавање и смену највиших државних органа, односно свргавање председника Србије Александра Вучића.

Као датум реализације своје намере, осумњичени су означили обележавање Дана државности, на Сретење 15. фебруара ове године, за када је пријављено јавно окупљање испред споменика цару Николају Другом Романову у Београду.

Такође су током јануара и фебруара промовисали јавно окупљање и путем трибина, снимања и учешћа у емисијама у којима су указивали на циљеве окупљања, као и другим пропагандним активностима, чији је циљ било омасовљење скупа ради лакше реализације постављених циљева.

Током обраћања на скупу окупљеним грађанима, између осталог, Дамјан К. је изјавио: „ја немам другог избора, очекуј ме Вучићу”, „кунем вам се на много смо више спремни него на нереде”.

У уводном обраћању окупљенима претходно је изразио незадовољство због лишења слободе Дејана Б., припадника неформалног покрета „Народне патроле”, код којег је приликом доласка на скуп полиција пронашла пушку марке „Црвена застава” са четири метка.

Дејан З. је током обраћања окупљеним грађанима рекао: „свима онима који хоће да издају, то је сада актуелно и данас, па ко се препозна препозна, а стићи ће га то, ко потпише њега убише”, „ако нећемо да смо каменог срца, мора један огањ да ради, нема назад више”, „ово је почетак, кренули смо, они или ми”, „они или ми, трећег нема” и друго.

Након завршетка обраћања осумњичени Дамњан К. и Дејан З. су се на челу окупљених грађана упутили ка улазу у зграду Председништва на Андрићевом венцу и покушали да насилно уђу у зграду, али су их у намери спречили полицијски службеници, а потом их лишили слободе.

Коментари10
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

3opaH
Шта је проблематично у изреченом? У питању су народне пословице које се односе на третирање издајника, којих је у нашој прошлости било подоста и који се на срећу нису наносали главе након својих издајстава. Ко је крив властима што су се препознали?! Ако се власт држи Устава Србије не би требало да се плаши народних пословица и слабо посећених протеста.
James Bond
Све ће бити уреду док је Косово Србија!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Marko
Cekaj ko ovde brani ustav, tuzilastvo ili ovi koji su privedeni a ko hoce da ga menja?
Боро
Predsednik koji se drži Ustava, nema čega da se plaši!
Боро
Скуп је био посвећен одбијању француско-немачког предлога, изречене јесу, народне пословице, које се односе на издајнике, ко је и како у томе препознао свргавање власти? Шта више те изјаве су протумачене као непосредне претње Председнику Србије? Какве везе имају народне пословице где се помиње чин издаје са А. Вучићем? Осим што нас и сам Председник свако друго вече убеђује да је све у реду, и да Косово нико неће издати.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.