Библијски мотиви у говору Зеленског
У Украјини не може бити мира док Русија не буде поражена, поручио је јуче Емануел Макрон. Он је на Минхенској безбедносној конференцији рекао да још није дошао час дијалога, јер је Русија изабрала рат и одлучила да гађа цивилну инфраструктуру и почини ратне злочине.
Француски председник је оценио да напад Русије мора да пропадне и позвао савезнике да повећају војну помоћ Украјини. „Јединство и одлучност су важни да би се Украјини пружила средства да се врати за преговарачки сто на прихватљив начин и да ради на дугорочном миру под условима за које су се Украјинци одлучили”, истакао је Макрон, а пренео „Гардијан”.
Говорећи о руској плаћеничкој групи „Вагнер”, рекао да је, кад је пре годину дана разговарао с руским председником Владимиром Путином, готово поверовао да он нема никакве везе с том групом, али да је сада јасно да они делују, како је навео, као „мафијашко” оруђе за чињење злочина. Немачка се дуго противила слању тенкова у Украјину, а јуче је канцелар Олаф Шолц апеловао на савезнике који могу да испоруче ово тешко наоружање Кијеву.
Немачка ће, како је рекао, помоћи обезбеђивањем логистике, попуњавањем залиха и обучавањем украјинских војника. „За мене је то пример шта лидери могу очекивати од Немачке”, рекао је Шолц на конференцији, пренео је Ројтерс.
Констатовао је да Немачка пружа Украјини највећу подршку у континенталној Европи. „Земља ће наставити да одржава равнотежу између подршке Кијеву и избегавања ескалације”, казао је Шолц.
Председник Украјине Володимир Зеленски исказао је незадовољство због брзине испуњавања западних обећања о слању оружја. Укључујући се на овај скуп видео-позивом из Кијева, он је апеловао на лидере на конференцији да пожуре са споразумима, испоруком и одлукама.
„Морамо да пожуримо. Потребна нам је брзина, брзина наших споразума, брзина наше испоруке да бисмо ограничили руски потенцијал. Брзина нема алтернативу, јер од ње зависи живот”, рекао је Зеленски, пренео је Си-Ен-Ен. „Кашњење је увек било и још је грешка.
Док ми преговарамо како да ојачамо нашу одбрану савременим тенковима, Кремљ размишља о начинима да задави Молдавију”, казао је Зеленски.
Он је истакао да је очигледно да Украјина неће бити последња станица, како је рекао, „инвазије” председника Русије Владимира Путина и да је од виталног значаја да Запад не одлаже испоруке оружја да би помогао Украјини да одбије руске снаге, пренео је Ројтерс.
„Он ће наставити своје кретање до краја... укључујући и све друге државе које су у неком тренутку биле део совјетског блока”, рекао је Зеленски упоредивши Украјину са Давидом, а Русију са Голијатом из библијске приче у којој побеђује Давид, наоружан каменом и праћком. Он је казао да је Давид победио Голијата деловањем, а не разговором и да Голијат нема шансе.
Столтенберг: НАТО прати однос Кине и Русије
НАТО будно прати оно што види као ближи ангажман између Кине и Русије, рекао је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг. „Помно пратимо све веће и јаче односе Кине и Русије”, рекао је он новинарима и додао: „Видимо да више делују заједно, имају вежбе заједно, имају морнаричке патроле, заједно врше ваздушне патроле”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


