Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Сарајевске поделе за Риплија

Сарајевске поделе за Риплија
Сарајево: једна улица два имена, заправо линија разграничења Сарајева и Источног Сарајева (Фото Д. Сарајлић)

Сарајево – Једна од многобројних нелогичности које сведоче о накарадној послератној територијалној организацији Сарајева је и чињеница да је то град који, највероватније једини у свету, има улицу са два равноправна назива – Николе Тешановића и Сабора босанског. Ова двоимена улица у насељу Добриња један уједно је и линија разграничења Сарајева и Источног Сарајева, конкретније општине Источна Илиџа.

Улицу са два назива Сарајево је добило захваљујући реинтеграцији, односно такозваној Шеридановој одлуци на основу које је један део територије Републике Српске враћен Федерацији БиХ. Назив улице, на њеној левој страни која припада Републици Српској, исписан је ћирилицом и на плавој табли, а на десној, која је на територији Федерације БиХ, латиницом, а табла је зелена. Шериданова замишљена гранична линија поделила је и Трг краља Александра на којем завршава „двоимена”, тако да он више није само Трг краља Александра, већ и Сабора босанског. Иначе, пре рата овај трг је носио име народног хероја Ивана Рибара. Рекордер у дневном прелажењу међуентитетске линије у Добрињи један је Мила Ковачевић, сувласник и радник трговачке радње „Сунчица”. Према њеним речима линија разграничења иде посред објекта који је регистрован у РС, јер је отворен пре Шериданове одлуке. Ситуација је, каже Ковачевићева, у најмању руку, апсурдна. Каса, вага и део робе налазе се у делу објекта који припада Федерацији, док су фрижидери са сухомеснатим производима, као и воће и поврће, практично, у Републици Српској.

„Проблем су и месечне дажбине, јер их измирујем у оба ентитета. Порез и рачун за воду плаћам у РС, а утрошак електричне енергије и комуналије у ФБиХ – објашњава она.

У двоименој улици станују, углавном, Срби. Они на десној страни, којима у личној карти пише адреса: Сабора босанског, све обавезе плаћају у Федерацији, изузев рачуна за воду који измирују у Источном Сарајеву. Синдром непревазиђених подела у БиХ у овој улици је и чињеница да је свакодневно посећују двојица поштара. У случају саобраћајне незгоде, евентуалног нарушавања јавног реда и мира интервенише, углавном, полиција Републике Српске. Једино што није подељено у Улици Николе Тешановића и Сабора босанског су деца које има, заиста, много. Сви они иду у школу у Лукавици, без обзира што потпуно обновљена школа у Федерацији, до које треба да пређу неких стотињак метара, зјапи полупразна. Своју одлучност понекад  „плаћају“ и пешачењем, јер догоди се да закаже градски превоз. 

Од улица у окружењу ова двоимена се разликује и по неуредности. На све стране су хрпе смећа, јер ентитетски комуналци још нису успели да се договоре у чијој надлежности је одвожење смећа. О могућем појављивању и оваквих проблема, очито, није размишљао ни Шеридан кад је, условно речено, мењао карту Сарајева.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.