Предузећа продата, радници остали без посла
Чачак – Општинско веће Самосталног синдиката Србије у Чачку саопштило је да у 26 продатих предузећа у овој општини, где су на почетку поступка приватизације била запослена укупно 3.822 радника, данас ради само њих 2.244. Подаци су добијени анкетирањем синдикалних повереника у колективима које је, почев од децембра 2002. године, Агенција за приватизацију продала новим власницима.
– Радници су добијали отпремнине, али је половина њих већ потрошила тај невелики новац. Сада су малтене социјални случајеви, док су они који су задржали радна места срећни људи у поређењу са њима – каже за "Политику" Бранко Милојевић, секретар ОВ ССС.
Он напомиње да су отпремнине у овом граду биле од 80 до 150 евра по години стажа, са изузетком "Слободе", где су радници добили 200 евра. Милојевић је предочио и податке о промени бројног стања у продатим фирмама, од уласка у поступак приватизације до данас.
"Путеви" су, на пример, имали 292 а остало је 256 радника. Затим следе "Шумадија транспорт" 78-40, "Стари град" 38-5, "Исхрана" 201-148, "Напредак" 27-23, "Бетоњерка" 127-113, "29. новембар" 42-17, "Аутосервис" 73-33, "Урбанпројект" 30-26, Фабрика хартије "Божо Томић" 492-262, "Шумадијалек" 64-63, "Житопромет" 117-106, "Семепродукт" 61-7, "7. јули" 49-23, "Аутопревоз" 540-485, "Дуван" 138-12, ФОЧ 58-17, "Аутопревозтурист" 38-27 "Литопапир" 438-210, "Хладњача" 79-54, ТУРО "Морава" 349-194, и "Механизација" 40-28.
– У "Графопромету" је непосредно уочи приватизације било 129 запослених, а сада не можемо поуздано да кажемо колико их има, јер су неки погони издати, неки радници уступљени, и процењује се да их је остало око 50. Поред тога, "Партизан текстил" је са 64 остао на 15 радника, али је још 20 под уговором о франшизингу – тврди Милојевић.
Одлив радне снаге још је уочљивији у случају три некад водеће фабрике у граду које нису, или још нису приватизоване.
– У "Слободи" је број запослених са 7.000 сведен на 1.600, а у Фабрици резног алата, где је држава такође већински власник, са 4.500 на 700. ЦЕР је и даље друштвена фирма и од 2.000 некадашњих радника сада упошљава мање од 200 – каже наш саговорник.
Синдикалисти указују и на најновије податке о сталном паду броја запослених у поређењу са бројем пензионера. Тај однос ове године је 1,56 радника на једног пензионера и непрестано опада од 1957. године кад је однос био 5,47 према један. Изузетак је 1997. година и тадашњи однос 1,52 према један. Самостални синдикат Србије наводи процену појединих економиста да проблеми у финансирању пензијског система почињу већ код односа 3:1.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


