Уторак, 09.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ускоро ћемо морати да се одрекнемо аутомобила

Ускоро ћемо морати да се одрекнемо аутомобила
(Unsplash)

Људи ће морати да се одрекну аутомобила ако желе да спасу планету и спрече глобално загревање, закључак је студије коју је представио Универзитет Калифорније.

У исто време, тим за потписивање у потпуности разуме да прелазак на електрична возила има три фундаментална проблема који неће значајно побољшати статистику емисија широм планете. Студија наводи да ће бити потребна велика количина минерала као што су литијум, кобалт и никл који су потребни за прављење батерија за електрична возила. Ако се тренутна потражња за електричним возилима пројектује до 2050. године, потребе за литијумом само за америчко тржиште захтевале би три пута већу количину литијума од оне која се тренутно производи за целокупно глобално тржиште.

Истиче се да ће појачано рударење неповратно оштетити пејзаж. Рударство чини између 4% и 7% глобалних емисија гасова стаклене баште и уништиће тропске шуме које тренутно апсорбују угљен диоксид из атмосфере. Студија је такође јасна о огромној потражњи за електричном енергијом. Електрификација транспортног система у САД ће значајно повећати потражњу за електричном енергијом.

Такође, производња електричних возила и изградња и одржавање путева, аутопутева и паркинга су енергетски интензивни процеси са високим нивоом емисије угљеника.

Коначно, студија такође најављује жртве које ће људи у развијеним земљама морати да поднесу како би испоштовали границе загревања које климатски активисти наглашавају деценијама, а то је да се спречи да планета достигне температуру већу од 1,5 степени Целзијуса у поређењу са до прединдустријског времена.

„Тренутна доминантна стратегија у аутомобилском сектору, која се састоји од замене возила на бензин електричним, и не укључује смањење поседовања и употребе аутомобила, вероватно ће бити некомпатибилна са порастом температура до краја века”.

Уместо тога, Студија препоручује владине политике које подстичу пешачење, вожњу бициклом, као и јавни превоз, преноси ревија Хак.

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Every buffalo dead is an Indian gone
Može da bude čim ukinete letove sa istočne na zapadnu obalu, sa severa na jug i pređete na železnički saobraćaj, pouzdan i jeftin. Može i na struju, "ekološki". Šta, skoro i da ne postoji sistem jer ste pustili da propadne? Iskaču vozovi iz šina? Pare MORAJU u Ukrajinu? Hmmm, vaš problem, kauboji.
Zoran
Nece to da se desi. Mora auto industrija da zaradjuje BAR kao i sada.
Боро
Oni koji ostanu u savezu sa Zapadom, da, a Srbi čini mi se hrle ka tom Zapadu, ili grešim možda?
Grunf
Teranje vode na svoju vodenicu

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.