Недеља, 12.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ОБЈАВЉИВАЊЕ ТАЈНИ ПЕНТАГОНА НА ИНТЕРНЕТУ

Документа украо човек који је радио у војној бази

Документа украо човек који је радио у војној бази
Документа су недељу дана главна тема у Вашингтону (Фото EPA-EFE/Michael Reynolds)

Млад, усамљен, заљубљен у оружје и запослен у америчкој војној бази – лични је опис човека који је, према медијским написима, поставио тајне Пентагона на интернет.

Док администрација Џозефа Бајдена и даље трага за кривцем који је обелоданио класификована документа, „Вашингтон пост” пише да је одговорној особи већ ушао у траг. Наводно је реч о човеку који је тврдио да је радио у америчкој војној бази. Он је под псеудонимом ОГ у марту поставио поверљив владин материјал на платформу за размену порука „Дискорд”. Одатле су се информације шириле по друштвеним мрежама и „четовима” да би прошле седмице доспеле у жижу интересовања светске јавности.

Како пише престонички дневник, ОГ није хтео да као узбуњивач обавести јавност о томе шта ради влада, нити да шпијунира за друге земље, већ да се докаже и забави у групи на платформи за виртуелно дружење. Групу од двадесетак чланова чинили су „љубитељи оружја, војске и бога”, који су почели да се окупљају у виртуелном свету за време епидемије вируса корона. „Дискорд” је скупљао залуђенике за видео-игре, а група коју је покренуо ОГ размењивала је и податке о оружју и војној опреми. Ова платформа укинута је прошле недеље, а компанија у чијем је власништву саопштава да сарађује с америчким властима у истрази.

Није јасно да ли је и влада дошла до истог кривца, ни да ли он и даље ради у војној бази. Према изјавама чланова групе које је интервјуисао „Вашингтон пост”, ОГ је поставио и снимак на којем је држао пушку и вређао људе на расној основи. Ако је истина да је волео војску, иронија је да је разоткрио њене тајне. Кад је одлучио да то уради, обавестио је чланове групе да је изнео документа из војне базе и да је материјал донео кући. ОГ је руком преписивао податке из обавештајних извештаја или је извештаје фотографисао и постављао слике. Члановима групе рекао је да жели да „буду обавештени и заштићени од проблематичног света”.

Добар део материјала важи за врховну државну тајну, па би требало да приступ овим информацијама имају само особе које су прошле најстроже безбедносне провере. Није јасно како је онда ОГ дошао до ових података ни како их је изнео.

И поред тога што америчка влада покушава да скине материјал који се проширио на „Телеграм” и „Твитер”, изнова се појављују нови подаци. „Њујорк тајмс” је јавио да су амерички обавештајци шпијунирали и руске службе, па су тако сазнали за сукоб између руске обавештајне службе ФСБ и Министарства одбране. Према овим изворима, ФСБ је оптужио министарство да умањује стваран број руских жртава у Украјини и да не пријављује пале борце из Руске националне гарде, плаћенике из „Вагнера” и ратнике под контролом чеченског лидера Рамзана Кадирова. Док министар одбране Сергеј Шојгу тврди да је погинуло мање од 6.000 Руса, ФСБ сматра да је број страдалих – 110.000.

У последња открића из докумената Пентагона спада и оно да САД не очекују да мировни преговори између Москве и Кијева почну ове године. Амерички обавештајци и аналитичари сматрају да ниједна страна не може да оствари значајнији успех, али и да ниједна неће да призна пораз.

У првој групи докумената која је испливала, већ се открило да Америка процењује да ће Украјина остварити „само скромне територијалне добитке” ове године. Објављивање материјала Пентагона узнемирило је власти у Кијеву. Неименовани украјински званичници поручили су да је Америка исто тако процењивала „да ће Кијев пасти за три дана”, пише „Политико” и додаје да обавештајни подаци доказују да Вашингтон и Кијев нису у сагласју, какво се стиче на основу изјава званичника у јавности.

Одмах се видело да су САД шпијунирале Русију, Украјину, Јужну Кореју, Египат и Израел. Тамошње владе последњих дана углавном тврде да су извештаји лажирани или нетачни. Као што је Кијев поручио да су то „фиктивне информације”, Мосад је негирао да је организовао протесте против израелског премијера Бенјамина Нетанијахуа. Јужна Кореја, наведена као земља која одолева америчким притисцима да прода оружје Украјини, тврдила је да су делови извештаја измењени.

Сад се види да је Америка надзирала и генералног секретара УН Антонија Гутереса, утврдивши да је он имао имао исувише разумевања за Москву током преговора о извозу украјинског и руског жита преко црноморских лука.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.