Генерал Бурхан: Евакуација Американаца из Судана „у следећих неколико сати”
Картум—Евакуација дипломата и држављана Сједињених Америчких Држава, Велике Британије, Кине и Француск, почиње „ у следећих неколико сати“, најавио је вечерас генерал Абдел Фатах ал—Бурхан, командант Суданске армије—једне од сукобљених војних формација у тој земљи, јавио је „ Војс оф Америка“. У међувремену, колико јуче најављени прекид ватре током Бајрама, у Картуму је делимично био испоштован. Спорадични окршаји поново су данас забележени у централној зони суданске престонице, у близини међународног аеродрома где су иначе смештени штабови Бурханових као и ривалских трупа Снага за брзинске интервенције генерала Мохамеда Хамдана Дагалоа.
У међувремену, портпарол Стејт депертмента данас није могао да потврди извештаје да је евакуација особља америчке владе иминентна. „ Остајемо у блиском контакту са нашом амбасадом у Картуму и имамо пуну одговорност за наше особље. Због њихове безбедности, не могу да говорим о детаљима њиховог кретања или где се налазе“.
Амбасада САД у Судану саопштила је у данапњем безбедносном упозорењу да „због неизвесне безбедносне ситуације у Картуму и затварања аеродрома, тренутно није безбедно предузети евакуацију приватних држављана САД коју координира америчка влада. Постоје непотпуне информације о значајним конвојима који полазе из Картума и путују према луци Порт Судану. Амбасада није у могућности да помогне конвојима. Путовање било којим конвојима је на сопствени ризик“.
Стејт департмент је иначе потврдио да амбасада САД у Картуму броји око 70 службеника, као и да се ради на томе да се они окупе на једној локацији. У међувремену, Ведант Пател, портпарол Стејт департмента подсетио је у петак на раније упозорење Американцима у вези путовања и боравка у Судану. „Саветовали смо Американцима да не путују у Судан од августа 2021. године, а америчка амбасада у Картуму је у безбедносном упозорењу 16. априла навела да због неизвесне безбедносне ситуације у Картуму и затварања аеродрома, Американци не би требало да очекују од Вашингтона координирану евакуацију у овом тренутку“, рекао је Пател. „Императив је да грађани САД у Судану сами направе аранжмане како би остали безбедни у овим тешким околностима.
Дан раније, у петак Пентагон је истакао да планира „могућу акцију“ у Судану, известио је „Фокс њуз“ позивајући се на армијске изворе у Вашингтону. Покрети америчких трупа имају за циљ „да осигурају да пружимо што више опција, ако будемо позвани да нешто учинимо. Још нисмо позвани да учинимо ништа“, амерички министар одбране Лојд Остин изјавио је у петак на конференцији за новинаре у Немачкој.
Претходно, амерички министар одбране потврдио је да је контингент војске САД пристигао у базу „ Лемоније“ у Џибутију, ради евентуалне евакуације особља амбасаде САД у главном граду Судана, Картуму. Амерички медији извештавају да је „ значајан број трупа“ спреман за брзо распоређивање у региону рога Африке.
У међувремену, Бела кућа је у петак објавила да у овом тренутку нема планова о општој евакуацији Американаца из Судана, пренео је „Еј-Би-Си Њуз“. Процене су да је око 16.000 држављана САД америчкој амбасади у Картуму пријавило свој боравак у Судану. Колико је тачно Американаца у Судану, не зна се поуздано, с обзиром да држављани САД нису у обавези да свој долазак или одлазак из Судана, јаве амбасади, наводи Еј—Би—Си Њуз.
Експерти иначе истичу Бајденова администрација не жели понављање сценарија одласка Американаца из Авганистана.
Камерон Хадсон, виши сарадник Центра за стратешке и међународне студије, рекао је за Глас Америке да „не треба занемарити поређење са Авганистаном, посебно ако се размишља о визуелним сликама Американаца који напуштају опкољени град, цивили који моле за сопствене животе, моле да буду евакуисани заједно са Американцима и међународним особљем....“.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


