Понедељак, 13.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Старчевачки дани књиге” посвећени Црњанском

Кроз низ програмских активности, значајна имена домаће књижевне сцене посветиће своје наступе стваралаштву једног од наших највећих српских писаца
„Старчевачки дани књиге” посвећени Црњанском
(Фото ДК „29. новембар”)

Старчево - Фестивал „Старчевачки дани књиге“, ове године под насловом „Сећање на Милоша Црњаског“ биће одржан по пети пут, од 24. до 28. априла у организацији Дома културе „29. новембар“. Кроз низ програмских активности, значајна имена домаће књижевне сцене посветиће своје наступе стваралаштву једног од наших највећих српских писаца.

 „Фестивал је сваке године посвећен неком писцу. Ове је то Милош Црњански, те ћемо већи део програма посветити његовом стваралаштву. Ново издање нашег фестивала књиге биће и посебно свечанo, јер ће Плато испред Дома културе и Библиотека симболично понети има великана писане реч до наредног Дана књиге“. У пет дана имаћемо, овде у Старчеву програме, који својим квалитетом превазилазе локалне оквире, због чега се овај фестивал може, већ сада, сврстати у ред најзначајнијих у Србији“, напомиње Дарко Јешић, в.д.директора старчевачког Дома културе. 

За пет радних дана у просторима Галерије „Боем”, Креативног културног клуба и Мале сале дома културе, смењиваће се различити програми. Фестивал књиге почеће Песничким караваном о Црњанском, а наставити књижевном вечери „Папир” и „Иконостас”, дружењем књижевника Горана Петровића и проф др Александра Јеркова са публиком. Наредног дана, 25. априла, трибину „Агон и меланхолија:Живот Милоша Црњанског”, одржаће проф. др Горана Раичевић, а у наставку следи књижевно вече о делу „Човек из нехата” Горана Гоцића.

Трећи дан манифестације испуниће разговори о књигама Наполеона Хила “Надмудривање ђавола“ и Дејана Стиљковића „Звезда над празнином“, а наредни је резервисан за ауторско вече Милоша Јанковића, председника Удружења књижевника Србије, и у наставку трибина „Разговори о Милошу Црњанском“, проф др Мила Ломпара.  Финале сусрета пришада теми „О Достојевском и научној фантастици у књижевности“, о којој ће говорити Милан Живковић и трибини „О књижевности Милоша Црњанског“ проф. др Ане Стишовић Миловановић.

Организатор сваке године део програма у сарадњи са основном школом, припрема и за најмлађе читаоце. Тако ће сегмент манифестације чинити радионице за децу, на којима ће бити обрађиване различите теме. Једна од њих биће посвећена „Породици и старим обичајима“, Школски час о књижевности за децу и младе одржаће Јасминка Петровић, а о афоризмима и поезији за децу, најмлађима говориће афористичар Александар Чотрић.  

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.