Петак, 05.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Због несташице бензина Куба отказала параду за Међународни дан рада

Због несташице бензина Куба отказала параду за Међународни дан рада
(Фото EPA-EFE/ALEJANDRO ERNESTO)

ХАВАНА – Комунистичка партија Кубе отказала је овогодишњу прославу Међународног дана рада, 1. маја у Хавани, због несташице бензина.

Председник Кубе Мигел Дијаз-Канел рекао је да острво добија само две трећине бензина који му је потребан и да је недостатак последица тога што земље добављачи не испуњавају уговорене споразуме, пренео је британски лист „Гардијан”.

Хорхе Пињон, директор Универзитета Тексас на програму за енергетику и животну средину у Латинској Америци и Карибама у Остину, рекао је да је ово алузија на Венецуелу.

Две социјалистичке земље имају споразум о размени од 2000. године: Куба шаље Венецуели лекаре, наставнике и наводно контраобавештајне агенте у замену за пошиљке сирове нафте.

Чини се да је тај договор сада пропао.

„Последње две деценије Венецуела је губила тај приход тиме што није продавала ту нафту на међународном тржишту”, рекао је Пињон.

Он је навео да сматра да су управо дошли до тачке у којој више не могу да наставе да обезбеђују нафту без готовине Кубанцима.

Извоз Венецуеле на Кубу опао је за око 50 одсто током протекле деценије пошто је укупна производња нафте опала због корупције, лошег управљања и санкција.

Рат у Украјини је донео нову динамику, па је, након што је санкционисао руску нафту и гас, Вашингтон је прошлог новембра издао Шеврону дозволу за извоз венецуеланске нафте у Америку по први пут после много година.

Ово је донело Куби проблеме: на острву има доста сирове нафте, али је ниског квалитета и рафинерије нису у стању да је прераде.

Венецуеланска нафта високог квалитета, чини се, сада иде у Сједињене Државе, преноси Танјуг.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

dušan1
Koliko se ja razumem u ekonomiju , cene nafte jesu porasle ali ne toliko kao cene medicinskih usluga . Onaj ko misli da će gotovinom od prodaje sirovina ( nafte ) platiti usluge lekara manje , greši ! Konkretno Venecuela ima većih briga od brige za zdravlje sirotinje !

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.