Недеља, 15.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Да ли се слави крсна слава на дан жалости

(Фото Политика архив)

Велики број Срба сутра, 6. маја, обележава Светог великомученика Ђорђа, Ђурђевдан, као крсну славу. По броју свечара, Ђурђевдан је на другом месту у Србији.

Због трагичних догађаја и проглашења дана жалости у Србији верници који су се с радошћу припремали да прославе Ђурђевдан у недоумици су да ли би требало да одустану од обележавања крсне славе или не.

„Крсна слава се слави у свим околностима”, рекао је свештеник Миливоје Старовлах.

„Колач се приноси у част светитеља коме је слава посвећена, а за здравље и напредак породице. Жито је у помен наших упокојених од којих смо примили славу. Слава иначе не треба да буде гозба и пир. Пре свега молитвено треба прославити име Господње и светитеља којег тог дана Света Црква прославља“, каже свештеник Миливоје.

Главна обележја крсне славе су освештано жито, колач, свећа и вино. Свечани ручак, уз музику и песму, са много гостију део је обичаја које смо временом „увели”.

Коментари10
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ivana
Samo majka i ja, kolač (naravno, sama ga umesila), žito, sveća, vino i skromna trpeza! Pri paljenju sveće, pored molitve za zdravlje pomolila sam se za sve izgubljene dušice, za razum i mir i da svo zlo iz nas nestane!
VesaD
..sto bi reko nas narod ..slava je kucevni obicaj porodice u tradiciji skolena na koleno da se prenosi..neka nam je srecna slava..
Киза
Не, то није тачно! Слава се слави у СВИМ околностима (сем ако нема ко да је обележи, а то је скоро немогуће), па тако и ако је домаћин умро, јер Слава и весеље нису исто. Слава је пре свега духовни чин, што рече прота "..Колач.. у част светитеља.. а за здравље и напредак породице. Жито у помен наших упокојених.." Домаћин који је преминуо углавном има наследнике и на њима је да наставе славу без обзира што је овај преминуо, наравно, неће бити гостију и весеља, само најужа породица!
Dragan Pik-lon
Slava se slavi iza kucnog praga.Nikako pod satorom i u birtijama.Slava nije veseli cin nego cin sa dostojanstvom,verom i ponosom.Zato je treba slaviti u svim okolnostima osim kad je domacin mrtav(umro).Tada se ne slavi godinu dana.
Aleksandra
Naprotiv, i tada se slavi, jer je to dan porodice za sjedinjenje sa nasim precima upokojenim. Ljudi brkaju veselje sa slavom. Slava je posvecena precima, pa zato kada se desi da je clan kuce upokojen, bas tada se slavi da bismo mu zapalili svecu i bili uz njega. O tome svestenik i govori
Beogradjanin-Istrijan-Schwabenländle
И Светац првенствено.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.