Председник општине тврди да нису прекршили закон
Нова Варош – Након саопштења Регулаторног института за обновљиву енергију и животну средину (РЕРИ) са оптужбама на рачун општине Нова Варош, чију је грађевинску дозволу за изградњу туристичко-визиторског центра у Специјалном резервату природе „Увац” поништило Министарство грађевинарства, у овој локалној самоуправи кажу да нису починили незаконитости у вези са планираном градњом туристичког објекта. Центар су, подсетимо, намеравали да граде недалеко од хранилишта белоглавог супа, чија је гнездећа колонија једна од највећих на Балкану. Општина је за тај подухват обезбедила и део средстава.
Председник општине Нова Варош, Радосав Васиљевић, потврдио je да се општина припремала да гради туристички центар (са инфо-пултом, тоалетом, ресторанским делом, паркиралиштем) у месту Растоке, код бране на Увачком језеру, где многи туристи долазе и одатле крећу катамаранима на меандре, ка пећинама и около. Реч је, тврди председник, о подручју које до априла ове године и доношења нове уредбе није било у саставу СРП „Увац”.
– Зато смо крајем 2022, када је према општинском Просторном плану локална самоуправа била надлежна за издавање грађевинске дозволе, приступили пројекту и документацији. Издали смо сами себи дозволу, за градњу објекта обезбедили део средстава у општинском буџету и добили уверавања да ће нам у томе помоћи Министарство привреде, па ове године планирали почетак градње. С разлогом, јер нам деценијама туристи и други приговарају што ту не постоје услови ни руке да оперу, возила да оставе, било шта за бројне посетиоце. Наравно, не угрожавајући природно добро, белоглавог супа и вредности резервата – изјавио је за наш лист Васиљевић.
Он је додао да је у априлу ове године влада донела нову уредбу којом се проширује подручје СРП „Увац” (са око 7.500 на 11.500 хектара).
– Уредбом је сада обухваћено и место где смо планирали тај објекат. Сасвим је логично да онда Министарство грађевинарства поништи грађевинску дозволу коју смо пре тога издали, јер би туристички центар био у заштићеном подручју. Нисмо, дакле, починили никакве незаконитости, био је то сплет околности. Желели смо најбоље могуће у корист еколошког туризма. А писанија невладиних организација, које себи придају заслуге, сасвим случајно се подударају са доношењем нове уредбе и проширењем резервата – казао је Васиљевић за наш лист.
Председник општине најављује да неће одустати од градње овог туристичког центра, али на другом месту.
– Планирамо да тражимо нову локацију за објекат и прибавимо услове од надлежних републичких органа, Министарства грађевинарства и Завода за заштиту природе – рекао нам је Радосав Васиљевић.
Регулаторни институт РЕРИ, невладина и непрофитна организација која окупља стручњаке и активисте у заштити животне средине, саопштио је, подсетимо, да су уочене бројне незаконитости у овом општинском пројекту. Навели су да је општина незаконито издала локацијске услове, јер се ради о заштићеном подручју прве категорије (у СРП „Увац”), а надлежност за то има искључиво Министарство грађевинарства. Поменули су да је 6. априла 2023. влада донела нову уредбу о проширењу СРП „Увац”, као и да је општина у децембру 2022. издала локацијске услове за градњу Туристичко-визиторског центра (512 квадратних метара), а у јануару 2023. и грађевинску дозволу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


