Predsednik opštine tvrdi da nisu prekršili zakon
Nova Varoš – Nakon saopštenja Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) sa optužbama na račun opštine Nova Varoš, čiju je građevinsku dozvolu za izgradnju turističko-vizitorskog centra u Specijalnom rezervatu prirode „Uvac” poništilo Ministarstvo građevinarstva, u ovoj lokalnoj samoupravi kažu da nisu počinili nezakonitosti u vezi sa planiranom gradnjom turističkog objekta. Centar su, podsetimo, nameravali da grade nedaleko od hranilišta beloglavog supa, čija je gnezdeća kolonija jedna od najvećih na Balkanu. Opština je za taj poduhvat obezbedila i deo sredstava.
Predsednik opštine Nova Varoš, Radosav Vasiljević, potvrdio je da se opština pripremala da gradi turistički centar (sa info-pultom, toaletom, restoranskim delom, parkiralištem) u mestu Rastoke, kod brane na Uvačkom jezeru, gde mnogi turisti dolaze i odatle kreću katamaranima na meandre, ka pećinama i okolo. Reč je, tvrdi predsednik, o području koje do aprila ove godine i donošenja nove uredbe nije bilo u sastavu SRP „Uvac”.
– Zato smo krajem 2022, kada je prema opštinskom Prostornom planu lokalna samouprava bila nadležna za izdavanje građevinske dozvole, pristupili projektu i dokumentaciji. Izdali smo sami sebi dozvolu, za gradnju objekta obezbedili deo sredstava u opštinskom budžetu i dobili uveravanja da će nam u tome pomoći Ministarstvo privrede, pa ove godine planirali početak gradnje. S razlogom, jer nam decenijama turisti i drugi prigovaraju što tu ne postoje uslovi ni ruke da operu, vozila da ostave, bilo šta za brojne posetioce. Naravno, ne ugrožavajući prirodno dobro, beloglavog supa i vrednosti rezervata – izjavio je za naš list Vasiljević.
On je dodao da je u aprilu ove godine vlada donela novu uredbu kojom se proširuje područje SRP „Uvac” (sa oko 7.500 na 11.500 hektara).
– Uredbom je sada obuhvaćeno i mesto gde smo planirali taj objekat. Sasvim je logično da onda Ministarstvo građevinarstva poništi građevinsku dozvolu koju smo pre toga izdali, jer bi turistički centar bio u zaštićenom području. Nismo, dakle, počinili nikakve nezakonitosti, bio je to splet okolnosti. Želeli smo najbolje moguće u korist ekološkog turizma. A pisanija nevladinih organizacija, koje sebi pridaju zasluge, sasvim slučajno se podudaraju sa donošenjem nove uredbe i proširenjem rezervata – kazao je Vasiljević za naš list.
Predsednik opštine najavljuje da neće odustati od gradnje ovog turističkog centra, ali na drugom mestu.
– Planiramo da tražimo novu lokaciju za objekat i pribavimo uslove od nadležnih republičkih organa, Ministarstva građevinarstva i Zavoda za zaštitu prirode – rekao nam je Radosav Vasiljević.
Regulatorni institut RERI, nevladina i neprofitna organizacija koja okuplja stručnjake i aktiviste u zaštiti životne sredine, saopštio je, podsetimo, da su uočene brojne nezakonitosti u ovom opštinskom projektu. Naveli su da je opština nezakonito izdala lokacijske uslove, jer se radi o zaštićenom području prve kategorije (u SRP „Uvac”), a nadležnost za to ima isključivo Ministarstvo građevinarstva. Pomenuli su da je 6. aprila 2023. vlada donela novu uredbu o proširenju SRP „Uvac”, kao i da je opština u decembru 2022. izdala lokacijske uslove za gradnju Turističko-vizitorskog centra (512 kvadratnih metara), a u januaru 2023. i građevinsku dozvolu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


