Уторак, 21.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ЗАСЕДАЊЕ АРАПСКЕ ЛИГЕ

Рехабилитација Асада – потврда да је Путин отворио врата Блиског истока

Сиријски председник ће седети у окружењу доскорашњих непријатеља, који су одлучили да прекину 12 година дугу суспензију Дамаска из чланства организације
Рехабилитација Асада – потврда да је Путин отворио врата Блиског истока
(EPA-EFE/YOUSSEF BADAWI)

Саудијска Арабија дочекала је лидере арапског света који се данас окупљају у лучком граду Џеда на годишњем самиту Арапске лиге који се одржава у знаку динамичних геостратешких промена у региону.

Несумњиво највећу пажњу привлачи Башар ел Асад који се одазвао позиву саудијског краља Мухамеда бин Салмана и седеће у окружењу доскорашњих непријатеља који су одлучили да прекину 12 година дугу суспензију Сирије из чланства лиге и позову председника кога су пуну деценију покушавали да скину са власти у Дамаску.

Арапи страхују од преливања сиријске кризе. Покушаће да понуде неко решење, иако ће многи лидери испод ока посматрати Асада кога сматрају одговорним за брутални грађански рат који је однео пола милиона живота и допринео да се расели 23 милиона људи.

Асад може да захвали Арапској лиги што је продужила живот његовом режиму, а његово присуство у Џеди је такође потврда да се регион удаљава од Сједињених Држава које су отворено против нормализације односа са Сиријом. Рехабилитација Асада, најближег савезника Русије, само потврђује да је Владимир Путин отворио врата Блиског истока.

Сиријска криза један је од најсложенијих изазова саудијске и арапске дипломатије. У Ријаду се и даље надају да ће обнова односа са Дамаском уверити Асада да ослаби срдачну сарадњу са Техераном, мада његов боравак у Џеди може да се тумачи и као посредна порука могуће политичке коегзистенције сунитске краљевине и шиитског, неарапског Ирана.

Асад има друге приоритете: обнову чланства у Арапској лиги тумачи као потврду сопственог легитимитета и повратак на светску сцену. Нада се да ће богати Арапи значајно помоћи у реконструкцији разорене Сирије. Али, док САД, Европска унија и УН не одустају од санкција Асадовом режиму, тешко да ће сиријски председник у Џеди остварити значајнији пробој. Као што није за очекивати да ће се удаљити од Ирана чији је председник Ебрахим Раиси недавно посетио Дамаск.

Сем церемонијалног изласка Сирије из изолације, највећи изазов новог самита биће стари проблеми, са изузетком оружаних сукоба у Судану, а дипломате процењују да је скуп јединствена прилика да се конфликт прекине.

Арапске самите традиционално обележавају лидери који пласирају своје идеје и често упадају у конфликте и ривалства. Њихове изјаве пуне су великих хипербола које прати недостатак прецизности и суштине.

Још једна карактеристика самита је да их домаћини користе за сопствену промоцију како би оснажили престиж у региону и позицију код куће. Саудијци не крију амбицију да се представе као лидери арапског света. Презентацијом своје економске и дипломатске моћи Ријад се намеће као кључна сила регионалне политике. Томе у прилог свакако иде недавна нормализација односа Ријада и Техерана уз посредовање Кине, која је отклонила поделе Арапа у њиховим односима са Ираном.

Саудијци су до сада, заједно са Американцима, неуспешно покушали да посредују између двојице зараћених суданских генерала, а од тога и даље не одустају. Уз подршку Арапске лиге требало би да се формира транзициона цивилна власт у Картуму.

Египат, који није расположен да олако препусти лидерску улогу Саудијцима, али зависи од финансијске подршке Ријада, ангажоваће се око израелско-палестинских сукоба у Гази, Судану и Либији како би потврдио стратешку важност најмногољудније арапске земље.

Већина других тема за дебату припада наслеђу: сукоби у Гази и нерешено палестинско питање, консолидација и политичка будућност Сирије, грађански ратови у Јемену, у Либији, политичке и економске кризе у Ираку, Либану и Тунису, конфликт Марока и Алжира.

Очекује се да самит пошаље јасну поруку Израелу. Спекулације о могућој нормализацији саудијских односа са јеврејском државом су попустиле. Ријад калкулише да би добитници били Израел и америчка администрација, али не види велике користи за себе.

Тиме се шаље подршка Палестинцима у време када десничарска израелска влада често улази у оружане сукобе око Газе, појачава репресију на Западној обали, интензивира јеврејску колонизацију и прети анексијом окупиране територије. Могуће је да ће Ријад реактивирати своју Арапску мировну иницијативу лансирану на самиту у Бејруту 2002. Арапски шефови дипломатија већ су прихватили резолуцију која „осуђује широк спектар израелских злочина против палестинског народа”.

Много је проблема без решења, што саудијске лидерске амбиције спушта на земљу. Перцепције да саудијски раст наговештава нови Блиски исток ипак су само спекулације све док је регион притиснут проблемима и конфликтима који намећу питање да ли је Ријад у стању да се избори са свим изазовима у духу конструктивне сарадње.

Самит у Џеди омогућиће Саудијској Арабији да годину дана председава Арапском лигом. Све очи биће упрте ка Ријаду како би се видело да ли краљевина своју симболичну позицију може да преведе у конкретне планове за регион.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Seki
Dobro, gde je ovde ona napomena da se urednistvo ogradjuje od autora teksta? Jos se secamo kako je i on aminovao "istinu" da je Asad bio taj koji je na civile bacio bojne otrove (za razliku od Obame koji je znao da je to uradila opozicija). Ili je po sredi situacija kao u susednom tekstu gde pokajani Prigozinov dezerter kuca na vrata ruske ambasade u Norveskoj?...

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.