Почиње реконструкција ОШ „Владислав Рибникар”
Више од 200 родитеља подржало је иницијативу мајки и очева ученика одељења седмо два Основне школе „Владислав Рибникар” који се противе повратку деце на наставу у школу – на место на којем је 3. маја тринаестогодишњи ученик ове осмолетке починио масакр убивши деветоро ђака и чувара школе. Док већина ученика иде на наставу, део родитеља сматра да њихова деца никада више не би требало да кроче у просторије „Рибникара”. Градски менаџер Мирослав Чучковић рекао је за РТС да је издата грађевинска дозвола за реконструкцију ОШ „Владислав Рибникар”. Казао је да ће град изаћи у сусрет свим захтевима које буде поставила Радна група Владе Србије.
„Формирана је Радна група Владе Србије, у којој су надлежна министарства и Савет родитеља и представници руководства школе. Ми ћемо као град изаћи у сусрет свим оним захтевима које они буду и поставили пред нас”, нагласио је Чучковић.
Пре седам дана су добили, додаје, захтев да се обнови грађевинска дозвола за тоталну реконструкцију школе. Подсетио је да је ова школа и пре трагедије била на списку за обнову, уз Гимназију „Свети Сава”, која је у комшилуку.
За површину објекта од 9.000 квадрата направљена је, навео је, нова процена цене обнове, која износи око 750 милиона динара.
„Видећемо како и на који начин ће одлука Радне групе владе бити за само техничко спровођење обнове школе”, додао је Чучковић.
Чучковић је казао да је „специфична ситуација у Рибникару”.
„Она налаже да сачекамо заједничку одлуку Радне групе и родитеља, па ћемо приступити онако како они желе уређење тог простора”, закључио је градски менаџер.
Стручна јавност је подељена у ставовима. Док једни сматрају да је добро да деца иду у „Рибникар” јер ће им то помоћи у суочавању и превазилажењу емоција које имају у вези са трагедијом, други су потпуно супротног мишљења попут Виктимолошког друштва Србије. Ова организација која више од 25 година пружа подршку и залаже се за поштовање права и потреба жртава свих облика страдања подржала је захтев родитеља да се радна школска година оконча закључно са 3. мајем ове године. Такође, сматрају и да је измештање деце и запослених школе из простора где се десио масакр неопходно за процес опоравка, како ученика тако и наставног и ненаставног особља.
„После овако велике трагедије морамо бити спремни да саслушамо глас и мапирамо потребе свих који су њоме погођени, а посебно деце која похађају наставу у Основној школи ’Владислав Рибникар’ у Београду и њихових родитеља. Позивамо надлежна министарства, руководство школе, стручњаке и све грађане Србије да стану уз све ученике и родитеље ове школе, помогну им да се опораве и постепено, пратећи свој ритам, врате редовним активностима. Такође, сматрамо да треба одмах кренути у планирање и осмишљавање наставка школовања ученика из ове школе у наредној школској години уз консултовање искустава из других земаља и озбиљно разматрање просторног измештања”, навело је Виктимолошко друштво Србије у саопштењу.
Предложене установе које би могли да користе ученици „Рибникара”
Министарство просвете објавило је списак установа које би могли да користе ученици Основне школе „Владислав Рибникар” који не желе да имају наставу у просторијама школе. Родитељи треба да се изјасне које установе су им прихватљиве како би Министарство просвете у петак припремило план активности за следећу недељу за ученике у доступним објектима, навeдено је у саопштењу министарства које је пренео Танјуг.
„Установе културе којима је оснивач град Београд могу да пруже помоћ и омогуће наставу за ученике ОШ ’Владислав Рибникар’”, наведено је у саопштењу.
*Омладинско позориште Дадов је у договору са Владом Србије и у сарадњи са Институтом за ментално здравље из Палмотићеве омогућило да у свим просторијама позоришта свакодневно, током јуна, јула и августа буду одржаване бесплатне радионице.
*Установа културе „Гварнеријус” може да омогући свакодневно обављање наставе за између 100 и 120 ученика.
*Културни центар Београда – Дворана КЦБ, биоскопска сала може да прими до 200 ученика свакодневно до 17 часова, а Галерија Артгет од девет до 12 часова може да прими до 30 ученика.
*Центар за ликовно образовање „Шуматовачка” може да прими 23 деце на настави од осам до 13 часова.
*Конференцијска сала Дома омладине Београда може да прими тридесетак деце
*У Дечјем културном центру у Београду до 14 часова наставу може да похађа 50 ученика.
*Завод за заштиту споменика културе града Београда своја врата може да отвори за тридесеторо деце.
*Музеј града Београда нуди више просторија на различитим локацијама за укупно од 100 до 120 деце.
*Педагошки музеј има места за до тридесеторо деце у библиотеци и галерији.
*Кућа легата у Кнез Михаиловој има места за до тридесеторо деце
*Библиотека града Београда, огранак „Петар Кочић” може да прими до тридесеторо деце.
*Дечје одељење Дома синдиката може да уступи просторије за тридесетак деце нижих разреда у току целог дана.
*Змај Јовина 1 може да прими за тридесетак деце у току целог дана.
У саопштењу се наводи да четири дечја позоришта већ имају бесплатан програм за ученике основних школа до краја маја, а да су у току и договори у вези са програмом за јун.
Д. С. В.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


