Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Председници скупштина Србије и Азербејџана потписали Меморандум о разумевању

Председници скупштина Србије и Азербејџана потписали Меморандум о разумевању
Владимир Орлић (Фото А. Васиљевић)

Председник Народне скупштине Републике Србије Владимир Орлић потписао је са Сахибом Гафаровом, председницом Народне скупштине Републике Азербејџан (Мили Меџлиса), Меморандум о разумевању између два парламента.

Саговорници су се сагласили да ће Меморандум подстаћи јачање укупне парламентарне сарадње на свим нивоима, те да представља још једну потврду пријатељства између Србије и Азербејџана.

Орлић је, током састанка са председницом Гафаровом, истакао да њена посета Београду има историјски карактер, а да је посебно значајно то што се реализује непосредно након њиховог сусрета у Бакуу, где је учествовао на посебној седници Мили Меџлиса, преноси Танјуг.

Саговорници су потврдили и да су недавне узајамне посете председника Србије Александра Вучића и председника Азербејџана Илхама Алијева, као и њихово међусобно поштовање, дали снажан импулс интензивирању и продубљивању свеобухватних билатералних односа и стратешке сарадње.

Председница Парламента Азербејџана је оценила да се односи две земље развијају динамично, засновани на традиционалном пријатељству и међусобном разумевању.

Потврдила је да Азербејџан, као и до сада, наставља да подржава територијални интегритет и суверенитет Србије, на чему је Орлић захвалио.

„Посебно бих захвалио Азербејџану на принципијелном ставу приликом недавног гласања у Савету Европе о покретању процедуре за разматрање захтева тзв. 'Косова' за чланство, што сматрамо чином искреног пријатељства”, рекао је Орлић, искористивши прилику да председницу Гафарову детаљно информише о изузетно тешкој ситуацији на КиМ, свакодневно угроженој безбедности српског народа и узурпираној власти у општинама у којима живе Срби, што јасно говори о намерама Приштине да изазове конфликт и отворени сукоб.

Председници скупштина Србије и Азербејџана потврдили су опредељеност да две земље и у будућности делују у правцу даљег развоја и унапређења узајамно корисне сарадње, посебно на економском и енергетском плану, као и у областима културе, образовања и спорта.

Састанку са председницом Парламента Азербејџана присуствовали су потпредседница НС РС Сандра Божић, председник Посланичке групе пријатељства са Р. Азербејџан Душан Марић, председник Посланичке групе пријатељства са Р. Турском Муамер Бачевац, као и Марина Рагуш, заменик председника Одбора за спољне послове, наведено је у саопштењу скупштине.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.