ЕБРД разматра одобравање кредита од 62 милиона евра за ЕПС
Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) објавила је да разматра одобравање кредита од 62 милиона евра „Електропривреди Србије (ЕПС) за рехабилитацију власинских хидроелектрана. Већ је одобрен грант Европске уније, путем инвестиционог оквира за западни Балкан, саопштено је из ЕБРД, преноси Танјуг.
Средства би била искоришћена за реконструкцију власинских хидроелектрана. Циљеви пројекта су да се продужи животног века ХЕ и повећа инсталисани капацитет локације како би дала приближно 310 гигават-часова повећање производње, као и омогућавање даљег развоја обновљиве енергије у земљи. ЕБРД ће одлуку о кредиту донети 13. децембра 2023. године.
Како се може видети на сајту Електропривреде Србије власинске хидроелектране подразумевају четири у низу објекта „Врла” и „Лисина”. ХЕ „Врла 1” је специфична по том што је њена машинска хала изграђена у брду. Коришћењем свих дотока воде, односно укупног енергетског капацитета језера и препумпане воде Лисине, може дати годишњу производњу од 95 милиона киловат-сати. ХЕ „Врла 2” лоцирана је у кориту реке Врле. Систем „Врле 2” почиње акумулационим басеном запремине 100.000 кубика воде реке Врле. Вода из компензационог басена води се до машинске зграде тунелом дужине 3.568 метара. Поред воде из Власинског и Лисинског језера, „двојка” добија годишње из тока реке Врле, Градске и Битврђе око 15,3 милиона кубика и даје у просеку годишње 51 милион киловат-сати електричне енергије.
Трећа власинска централа лоцирана је у селу Масурици, на десној обали истоимене реке. ХЕ „Врла 3” добија годишње у просеку 30 милиона кубика и са енергетским потенцијалом Власинског језера на свом паду и коефицијента годишњу производњу од 73 милиона киловат-сати. Последња, четврта степеница у власинском систему – „Врла 4”, налази се уз ауто-пут недалеко од Владичиног Хана. Укупно годишње произведе у просеку 63 милиона киловат-часова.
У оквиру друге фазе система власинских хидроелектрана изграђена је ПАП „Лисина” чија је функција препумпавање воде из Лисинског у Власинско језеро. Годишње се у просеку препумпа 75 милиона кубика воде, односно утроши се 75 милиона киловат-сати енергије за пребацивање поменуте воде.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


