Пјешачац, бисер Скадарског језера
Вирпазар – Недалеко од Вирпазара, на улазу у Годињски залив, налази се мало стеновито острво Грможур. Једва тридесетак метара у пречнику, носи чак три имена – поред званичног, називају га и црногорским Алкатразом али и Острвом змија. Порекло првог имена је јасно. У време старе Црне Горе црногорски владари ту су сместили затвор за своје политичке неистомишљенике или противнике. Приче говоре да су ту затварани искључиво непливачи.
Није јасно порекло другог имена. Познати орнитолог Андреј Визи каже да на Скадарском језеру има белоушки, има и крупних смукова, а на камењарима приобаља живи и најопаснија отровница Европе – поскок, али да на Грможуру, осим белоушки, других змија нема.
– Посећујући Грможур од 1972. године примећивао сам по две-три змије, искључиво белоушке, познате и под именом „рибарице” и ништа више. Можда има нешто у причи да је шездесетих година неки филмски аутор снимао „острво змија” а Грможур је добио ту почасну улогу (наводно су змије, наравно неотровне, нахватане и донесене на острво ради снимања и задржане ту неколико дана).Мање је познато да је Грможур изванредно занимљив орнитолошки објекат и да би пре требало да носи име Острво птица – вели Визи.
Деценијама је Грможур, тај запуштени црногорски Алкатраз, био једина атракција на овом делу Скадарског језера, у заливу једног од најлепших црмничких села Годиња.
Од пре неколико година, њему уз раме је и стотинак метара удаљено излетиште Пјешачац, које се налази на пола сата пловидбе од Вирпазара према Мурићима и Албанији. Пловидба у ово доба године је атрактивна. Пролази се кроз прави тунел од трскекроз тепих од локвања.
На Пјешачцу је Радован Вукашевић из Вирпазара створио прави мали излетнички рај у камену.
– Када сам започињао овај породични бизнис пре 20 година, мало ко је био на мојој страни, па и укућани. Чудили су се шта то покушавам да направим у неприступачној голети до које се може допрети једино језером. Сада ме сви тапшу по раменима, која су много муке видела док су, преко језера, довукла сав овај силни камен, каже Вукашевић.
По његовим речима, ова сезона је била нешто лошија од претходне, али је сигуран да ће је извући септембар и октобар.
Пјешачац је нарочито популаран за једнодневне излете. Овде преко агенција углавном долазе странци да уживају у домаћој храни, плажи и нетакнутој природи. Објекат од око 400 квадрата саграђен је у старом црмничком стилу од камена и дрвета. Испод њега су два мола за прихват бродића и чамаца.
Пјешачац може да прими до 150 посетилаца за које се спрема традиционална храна овог краја – пржени и суви језерски крап, козји сир, маслине, домаће црмничко црно и бело вино. Вукашевић је донео и агрегат и осветлио Пјешачац. Повремено језерску ноћну тишину и сабласни мук Грможура, запљусну нежни звуци гитаре и тиха песма.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


