Новац из кредита за градњу инфраструктуре
Изменама се додатно подржава родитељство и изједначава статус мајки предузетница, рекла је Ана Брнабић. – Удео јавног дуга у БДП-у је 51,7 одсто, далеко испод нивоа Мастрихта, казао је Синиша Мали
Исплата помоћи младима до 16 година, бољи положај мајки предузетница, омогућавање привременог прикључка на инфраструктуру објеката у процесу озакоњења – само су нека од решења предвиђена пакетом закона које је јуче у Скупштини Србије представила премијерка Ана Брнабић. Опозиција критикује законе, пре свега предлог о укидању конверзије за земљиште, али и, како су истицали, прекомерно задуживање. Владајућа коалиција најављује подршку, подсећа да су све земље бивше СФРЈ одавно укинуле конверзију и истиче да новац из кредита иде у изградњу инфраструктуре.
Говорећи о Предлогу закона о привременом регистру мајки и других лица којима се уплаћује новчана помоћ, Брнабићева је рекла да се ради о помоћи младима до 16 година, за коју се могу пријавити од 20. августа до 20. септембра, а исплата је од 25. септембра. Изменама Закона о финансијској помоћи породици са децом, како је рекла премијерка, додатно се подржава родитељство, посебно за жене предузетнице. Према њеним речима, изменама је предвиђено да очеви који су у радном односу, а чије су супруге предузетнице, након три месеца од рођења детета могу да користе право на одсуство с рада ради неге детета, одсуство с рада ради посебне неге детета и накнаду зараде, односно накнаду плате. Изменама се изједначава статус мајки предузетница будући да је предвиђено остваривање права у вези са одсуством с посла за треће и свако наредно дете у трајању од две године.
Образлажући измене Закона о озакоњењу, Брнабићева је рекла да је сада на снази забрана накнадног прикључења на инфраструктуру објеката који су у поступку озакоњења, а „сада се излази у сусрет око 55.000 домаћинстава да остваре ту могућност”. Додала је да ће се тим домаћинствима омогућити да се привремено прикључе на инфраструктуру, с тим што се то неће односити на инвеститоре стамбених објеката који су градили станове за продају. Говорећи о изменама Закона о планирању и изградњи, премијерка је истакла да он убрзава електронски рад и уводи елементе зелене градње, односно обавезу поседовања сертификата, као и да се њиме штите објекти културе и уводи конзерваторски надзор. Представљајући Предлог закона о потврђивању секторског споразума између владе и Европске комисије о механизмима примене финансијске помоћи уније Србији у оквиру ИПАРД 3, Брнабићева је рекла да се његовим усвајањем отвара пут за додатну бесповратну помоћ од 288 милиона евра, што ће додатно допринети развоју руралних подручја.
Говорећи о изменама Закона о запошљавању странаца, премијерка је рекла да ће се новим законским решењима обезбедити додатна сигурност за наше раднике. Навела је: „Законским изменама је предвиђено увођење јединствене дозволе за боравак и рад, која ће се издавати електронски што ће повећати ефикасност и транспарентност тог посла. Дозволе ће се издавати на три године, а не годину дана, као што је сада.”
У расправи је Радомир Лазовић (ЗЛК) критиковао обједињавање расправе о 30 тачака дневног реда, па потом „честитао СНС-у, успели сте да јавни дуг подигнете толико да сте Србију задужили више него све владе укупно, дуг износи преко 35 милијарди евра, браво, шампиони, успели сте да будете најгори у још нечему”. Он је „честитао и свим тајкунима који су учествовали у приватизацији великих фирми, уништили су те фирме, а данас као награду добијају у власништво земљиште које никад није било део приватизације, захваљујући изменама Закона о планирању и изградњи”. Додао је да је „конверзија постојала и раније, али су за њу морали да плате тржишну вредност земљишта, а сада ће га добити бесплатно”. Навео је да се ради „о око 5.000 локација, 15 милиона квадратних метара потенцијално, о десетинама милијарди евра, а неко дође и каже – не требају нам те паре”. Лазовић је поменуо улогу министара Весића и Малог у овом послу, а казао је и да му је Мали добацио да је будала, што је председник парламента Владимир Орлић демантовао: „То просто није тачно.” Казао је и да је „преко 50 организација цивилног друштва устало против овог закона”.
Министар финансија Синиша Мали му је одговорио да су јавне финансије стабилне, да је БДП прошле године износио 60 милијарди евра, а ове ће бити 68 милијарди евра, те да је удео јавног дуга у БДП-у тренутно 51,7 одсто, што је далеко испод нивоа Мастрихта, а „задуженост се тиме мери”. Додао је да ће то што се Србија сада задужује позитивно утицати на живот грађана Србије јер се узима новац за оно што је њима потребно и улаже се у зелену агенду која чува животну средину, у путеве и пруге који су свима потребни, у канализациону мрежу. Подсетио је да следи повећање плата у јавном сектору, пензионерских примања као и помоћ мајкама деце млађе од 16 година у износу од по 10.000 динара.
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић казао је да је све што је Лазовић рекао неистина, те да „о фирмама које ће наводно постати власници вредног земљишта, они у чије време су оне приватизоване, ниједна од њих није приватизована после 2012. године”. Додао је да „ниједна разумна власт у свету није донела закон какав је донет 2009. године, ради обрачуна тадашњег председника државе Бориса Тадића с појединим привредницима, сви знамо да је конверзија тада уведена због Тадићевог сукоба с власницима Луке Београд”. Казао је да је тај закон донет на почетку велике економске кризе, кад су „све земље у свету подстицале некретнине и изградњу, а Србија је закључала сада већ 5.000 локација на којима може да се изгради потенцијално 15 милиона квадрата, зато Београд има 1,2 милиона квадрата пословног простора, Софија 2,6, Букурешт 2,7, а Будимпешта око 4,8 милиона”.
Казао је да је Србија од 2010. до 2022. године од конверзије зарадила три милијарде 645.334.435 динара, нешто више од 30 милиона евра и додао: „Заробили смо 5.000 локација, а да је само једна од њих развијена, могла је да донесе новац држави кроз порезе. Како је изгледала забрана, сведочи и то што је само после три месеца од увођења, НИС ослобођен конверзије. Још од 2003. године у закону постоји одредба по којој се на земљиште испод објекта и на земљиште потребно за редовну употребу не плаћа конверзија, па је скоро 94 одсто конверзија урађено без накнада. То јасно показује да је реч о институту који не доноси новац у државну касу, јер у 94 одсто случајева није наплаћено ништа, а који кочи развој локација. Све земље бивше Југославије укинуле су конверзију уз надокнаду, одавно – Словенија 1997, Хрватска 1996, БиХ пре скоро 20 година, док је у Северној Македонији то урађено за један денар. То значи да се укидањем конверзије уз накнаду завршава својинска трансформација у Србији, као последњој од бивших република СФРЈ.” Према његовим речима, од укидања конверзије користи ће имати и држава, која ће приходовати додатни новац, привредници који ће моћи да раде и грађани који ће имати ниже цене некретнина.
Лидер Двери Бошко Обрадовић је говорио о 33 године вишестраначја и „једним те истим људима на власти, који се само смењују”, па потом причао о томе шта би неки оснивач СНС-а који је заспао пре 15 година рекао кад би се данас пробудио и видео међу министрима Горана Весића и Синишу Малог – „перјанице бившег режима”. Миленко Јованов (СНС) му је одговорио питањима о томе шта би рекао неки оснивач Двери кад би се пробудио после 20 година и навео: „У Хиландару сте се заклели – никад странка већ искључиво покрет. Шта је са управним одбором и где су сада његови чланови Владан Глишић, Тврдишић и други. Нема никог из старог покрета Двери, остали су само они који слепо следе Бошка Обрадовића. Тако да би се тај замишљени успаванко јако изненадио и са оним шта се десило са Дверима.” О „спавању и буђењу” опаске су имали и премијерка Ана Брнабић и министар Горан Весић.
М. Чекеревац
Антрфиле
Посланички клуб Уједињени променио име у Правац Европа
Посланички клуб Уједињени од јуче има ново име – Правац Европа, а до промене је дошло зато што, како је рекла Мариника Тепић, тако показују да је „правац Европа и пуноправно чланство у Европској унији једини исправан правац”. Ову посланичку групу чине ССП, ПСГ, ПП и УС „Слога”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


