Додика критикују због „помирљивих тонова” у Сарајеву
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Састанак политичких вођа три народа и два ентитета и договор о реформама и „мирнијој политици” који су презентовали у Сарајеву, под рефлекторе је ставио низ питања и дилема. Најава смиривања тензија и исказана опредељеност за реформе које земљу воде ка владавини права и Европској унији наишла је на ширу подршку, с тим да је атмосфера изненадне помирљивости која је јавности понуђена након вишемесечне кризе, у опозиционим круговима на сто избацила и неке дилеме. А пре свега недоумицу да ли заокрет у политици Бањалуке значи да се Додик „повукао” и „изневерио” одлуке републичких органа и до јуче заговарану политику, по којој нема узмицања све док се из Уставног суда не повуку стране судије које су „претња за државну имовину РС”.
Или је Додик, како слуте у Сарајеву, „нешто тајно испословао” са странцима, на штету БиХ. Конфликт је кулминирао у тренутку кад су у РС донета два закона. Једним је одбачена примена одлука високог представника, а другим спровођење одлука Уставног суда БиХ, што је узбунило западну дипломатију.
„Нема одговора да ли закон о неспровођењу одлука Уставног суда и даље важи”, каже Игор Црнадак из опозиционог ПДП-а. Он сматра да је тиме „погажена скупштина”.
Иако је у овом тренутку немогуће препознати у којој мери су тачне тврдње да су политичке вође из РС попустиле под притиском странаца, или је можда реч о маневру у којем српски званичници покушавају да скину део терета како би удахнули ваздух, опозиција ипак жестоко критикује држање Додика у Сарајеву и пребацује му због недоследности. Они се не буне због тога што се противе најављеном сету реформи, већ ради тога што Додиково претходно понашање сматрају популизмом и блефирањем, којим, како верују, на крају није испословао ништа добро за Српску, сем вишка негативне репутације и мањка финансијске подршке.
Иста дебата, додуше, води се и у Сарајеву. Тамошњим партијама пребацују да су устукнуле пред Додиком, иако су „спорни” закони, како тврде, и даље остали на снази у РС. У Српској, пак, на такве тезе преврћу очима јер мисле да ће, кад се слегне прашина око кризе, од силне галаме на снази остати тек Шмитова интервенција у Кривичном закону БиХ, којом је (не)именовани супервизор за неспровођење одлука Уставног суда БиХ прописао озбиљне санкције и такво понашање дефинисао као кривично дело. Тиме је знатно оснажио ту правосудну институцију.
„Додик је капитулирао у Сарајеву, понизио Скупштину РС, која је усвојила сет закључака који се односе на Уставни суд БиХ. Прихватањем да се усвоје три ’европска закона’ Додик је атерирао”, оценила је за бањалучке медије Александра Пандуровић, функционерка опозиционог СДС-а.
Одговорила јој је Сњежана Бурсаћ Новаковић из Додикове партије, која каже да је део онога за шта се залаже СНСД усаглашен на састанку у Сарајеву.
„Наша опозиција у својим коментарима и деловању показује да, када је потребно – нема храбрости, а када је потребно промишљање, она је кратковида. Не види ништа даље од дневне политике”, наводи Сњежана Бурсаћ Новаковић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


