Среда, 15.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Додик: Не постоји никакав пројекат РС и Србије да се увећа број жртава Јасеновца

Додик: Не постоји никакав пројекат РС и Србије да се увећа број жртава Јасеновца
Милорад Додик (Фото /Танјуг - С.А.)

БАЊАЛУКА – Председник Републике Српске Милорад Додик одбацио је било какву могућност да постоји државни пројекат Србије и Републике Српске који има за циљ да увећа број жртава у Јасеновцу. Додик је то рекао за Срну, упитан да прокоментарише тврдње владике пакрачко-славонског Јована који је, како су пренели медији у БиХ, рекао да је случај ревизионизма у Србији и Републици Српској масиван када је реч о броју жртава у Јасеновцу. Додик је нагласио да нико у Републици Српској и Србији не говори напамет о броју жртава било где, а поготово у Јасеновцу, и истакао да му није јасно одакле та изјава владике Јована. „Одлучно одбацујем било какаву могућност да је државни пројекат Србије и Републике Српске да се увећа број жртава у Јасеновцу. О злочину у Јасеновцу су се водиле и воде многе научне и друге расправе, постоје разни извори, чињенице и подаци”, нагласио је Додик.

Он је навео да „комунистичка власт није дозволила да се утврди тачан број жртава, а саме усташе су прикривале тај број кроз разне облике спаљивања и утапања жртава, тако да свака жртва није могла бити идентификована”. Додик је рекао да га је посебно погодио део изјаве где владика, како је рекао, покушава да негира само оне изворе са српске стране који говоре о броју страдања, а није поменуо оне са хрватске који максимално умањују тај број. „Из Хрватске долазе срамни подаци који говоре да је у Јесеновцу било тек 35.000 до 80.000 жртва”, рекао је Додик.

Он је подвукао да је непобитна чињеница да је Јасеновац био масовно место убиства Срба у Другом светском рату и да то нико не може да оповргне. Како је претходно пренео Клиx.ба, владика Јован је на на трибини Српског привредног друштва „Привредник” у Загребу рекао да „ми имамо сада случај ревизионизма у Србији и Републици Српској који је масиван с наше стране”. „То је подршка лажној причи са професором Гидеоном Грајфом који се појавио у Србији. Сви историчари знају ко је он, да је циркус, јер Грајф говори о милион и 400.000 жртава Јасеновца. Значи не више ни о 700.000, него милион и 400.0000”, рекао је владика. Он је оптужио струку да ћути, као што је, како је навео, „ћутала у другој половини осамдесетих, када су песници и новинари отварали кључна питања проблема на подручју бивше Југославије”.

„А Бранко Петрановић велики порифеј пише похвалу за књигу Милана Булајића, где он говори о милион и 100.000 жртава Јасеновца”, рекао је владика. Тврди да „нико не би требало да се заварава, јер је пројекат ревизије заправо државни пројекат Србије”. „Поставља се питање етике у струци историчара. Имамо државни пројекат ревизије, немојмо се заваравати. У Србији струка не постоји, понаша се као да се то дешава у другој земљи”, сматра владика Јован, преноси Танјуг.

Коментари11
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Вера
Поводом књиге Гидеона Грајфа и његове скандалозне тврдње о милион и 400.000 жртава Јасеновца, владика Јован је сасвим у праву. Такви “пријатељи” нам наносе штету.
Бубица
Нека се владика Јован јавио. Свако треба да покаже ко је, шта је и какав је.
Гордана
Нека владика Јован каже колико је било жртава у Јасеновцу. Он то, изгледа, најбоље зна.
Morina Sejfedin
General Kosta Nađ svojedobno je kazao da je bilo 6000 žrtava.
Mile Rad
Od uvek je postojao projekat da se brojke zrtava umanje ili zanemare. Hrvati kazu da su to bili samo radni logori. Hrvati su imali i logoge za Srpsku decu a to niko drugi u svetu nikad nije imao. I danas oni ne zele da se suoce sa svojom istorijom. Kako je uopste moguce da se neko miri sa takvim narodom?

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.