Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Атић одложио одлуку о протеривању српских радника за две недеље

Атић одложио одлуку о протеривању српских радника за две недеље
На мети Куртијевог „градоначелника”: зграда српских институција (Фото Зоран Влашковић)

Косовска Митровица – Нелегитимни „градоначелник” северне Косовске Митровице Ерден Атић, који је на локалним изборима у априлу добио свега 573 гласа, што је око три одсто подршке од укупног броја бирача, саопштио је јуче да одлаже одлуку о исељењу српских институција из зграде у Бошњачкој махали за две недеље. Како су пренели албански медији, Атић је казао да ће инспектори обавестити странке да се тај рок одлаже. Подсетимо, он је у уторак послао инспекторе који су ушли у зграду где су смештене институције Републике Србије – Канцеларија за Косово и Метохију, Дирекција Фонда за пензијско и инвалидско осигурање, Косовскомитровички управни округ и Центар за социјални рад из Вучитрна. Радницима је саопштено да „морају да напусте просторије и иселе се из зграде у року од три дана” јер је објекат „у власништву општине”. То је претило да изазове нову ескалацију и хаос на северу Космета.

Ерден Атић је од званичног ступања на чело Северне Митровице, 19. маја, када је положио заклетву у општинској згради која се налази на само десетак метара од здања где су институције државе Србије, донео низ одлука које су унеле узнемирење међу Србима и неалбанцима, што је 99 одсто живља у северној Косовској Митровици. Прво је затражио да се Главни мост на Ибру, који раздваја северни српски и албански јужни део града отвори за саобраћај, иако му је познато да је од 1999. до данас на мосту било више од хиљаду насртаја албанских екстремиста. Сваки пут они су насилно хтели да уђу у северни део града, а све то се коси с Бриселским споразумом.

Пре неколико дана северну Косовски Митровицу је придружио „асоцијацији косовских општина”, одузео је паркинг-простор мобилном оператеру МТС. д. о. о., који  је огранак „Телекома Србија” и прогласио га за „јавни простор”, кренуо је у „асфалтирање и чишћење улица”, али је и затражио да приватни угоститељи и власници радњи „ослободе простор испред својих објеката”. Деловање Атића, који је делегиран из Самоопредељења, наишло је на осуду Српске листе, званичног Београда, али уз одлуку „градоначелника” о одузимању зграде у Бошњачкој махали нису подржале ни западне дипломатске мисије на КиМ. Амбасада САД поручила је да локалне власти у Северној Митровици нису донеле одлуку у координацији с међународном заједницом и да такав потез није у складу са захтевима да се не предузимају акције које могу да доведу до ескалације.

Иначе, у Косовској Митровици јуче је било мирно, али и напето, посебно у јутарњим сатима. Грађани су мало „одахнули” после одлуке да се „исељавање српских радника” одлаже за 15 дана.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.