Србија учествује у програму ЕУ„Грађани, једнакост, права и вредности”
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог саопштило је данас да је Одбор за европске интеграције Народне скупштине једногласно одобрио привремену примену Споразума између Србије и Европске уније (ЕУ) о учешћу Србије у програму „Грађани, једнакост, права и вредности”.
То значи, како је наведено, да Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог наставља са активностима усмереним на што брже потписивање овог споразума са Европском комисијом.
На седници Одбора говорио је ресорни министар Томислав Жигманов који је нагласио да је овај програм највећи пројекат до сада намењен промоцији и заштити вредности ЕУ: демократије, владавине права, основних права, транспарентности и доброг управљања.
Жигманов је истакао да је општи циљ програма заштита и промовисање права и вредности уговорима, Повељи о основним правима и у међународним конвенцијама о људским правима, нарочито кроз подршку организацијама цивилног друштва и другим актерима који су активни на локалном, регионалном, националном и транснационалном нивоу, те подстицање грађанског и демократског учешћа, ради очувања и даљег развоја отворених, демократских, равноправних и укључивих друштава утемељених на правима и владавини права, преноси Бета.
Програм посебно подстиче учешће регионалних и локалних организација цивилног друштва.
Влада Србије усвојила је 25. августа 2023. године текст овог Споразума, а његово потписивање услов је за учешће Србије у Програму до 2027. године.
Програм „Грађани, једнакост, права и вредности” пружа финансијску подршку за промовисање грађанског активизма и једнакости за све, као и права и вредности Европске уније.
Закључивањем Споразума ствара се правни оквир за пуноправно учешће корисника из Србије на позивима за доделу средстава у оквиру овог Програма.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


