Понедељак, 13.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ховенијер: ЗСО хитно питање, европски посредници имају снажно поверење САД-a

Ховенијер: ЗСО хитно питање, европски посредници имају снажно поверење САД-a
Џефри Ховенијер (Косово онлајн)

Амбасадор Сједињених Америчких Држава на Космету Џефри Ховенијер поручио је у интервјуу за Радио слободна Европа (РСЕ) да је оснивање Заједнице  српских општина међу првим корацима које привремене приштинске институције треба да предузме у спровођењу Споразума о нормализацији односа.

„Ако пажљивије слушате шта је Борељ рекао после састанка у Бриселу, рекао је да су то два паралелна пута, а потреба да се крене напред са кредибилним процесом израде статута ЗСО је део тога”, рекао је Ховенијер.

То је, каже, главна ствар која је тражена од Косова.

„То је најтежа, али главна ствар коју смо тражили од Косова, у примени Охридског споразума. Али у исто време, радили бисмо на овим политичким стварима, у спровођењу обавеза за нормализацију односа”, рекао је Ховенијер.

Додаје да су ти паралелни процеси нормални за спољног посматрача ситуације на Косову.

„Колико сам разумео, Влада Косова је имала одређене забринутости у вези са временом покретања кредибилног процеса за преговоре о статуту Заједнице општина са српском већином. И, то је био захтев САД и очекивање САД од Владе Косова, да тај посао крене и почне врло брзо. То је хитан елемент имплементације Охридског споразума”, рекао је Ховенијер.

Према његовим речима, САД очекују да и Косово и Србија спроведу све обавезе и обавезе преузете Охридским споразумом за нормализацију односа.

„Сматрамо да то треба да буде у потпуности у складу са садашњим Уставом Косова. Сматрамо да ЗСО треба да буде у потпуности у складу са одлуком Уставног суда. Не верујемо да треба да постоје извршне власти или овлашћења”, додао је Ховенијер.

Амерички амбасадор додаје да изгледа да Србија има другачију визију, али то, према његовим речима, "не значи да Косово не може да унапреди асоцијацију која се бави забринутошћу српске заједнице на Косову".

„Србија можда тражи више, али, на крају крајева, то је оно што су САД и међународна заједница спремне да виде као прихватљиво“, каже Ховенијер.

Он је изразио наду да ће премијер Косова Албин Курти радити са представницима Европске уније на овом "стратешком циљу".

Ако то не учине, упозорава, биће последица.

„Веома смо посвећени томе да видимо напредак Косова, али не можемо бити заинтересованији од Владе Косова”, рекао је Ховенијер. Додао је и да европски посредници дијалога уживају „снажно поверење САД”.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

milan lala
Dosta je vaseg foliranja , pa vi ste reziseri svega sto se dogadja na KiM .

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.