Завршено рушење, почиње градња
Суботица – Изглед градског центра драматично је промењен последњих месеци јер њиме више не доминира век и по стара зграда Народног позоришта. Уместо ње, зјапи празан простор, с тим да су на градилишту остали још препознатљиви стубови и део мале сале, оригинални делови изграђени 1854. године и заштићени као споменик културе.
Рушење позоришта је први део реконструкције и изградње Народног позоришта у Суботици. Управо ових дана извођач радова "Панонград" почиње изливање темеља за нови део објекта.
Након изливања темељне плоче, пред грађевинарима је да до краја априла наредне године подигну зид до 10 метара висине чиме ће бити завршена прва од три фазе реконструкције и изградње позоришта. То је уједно и рок до кога пројектанти, са проф. др Радивојем Динуловићем на челу и првим сарадником доцентом др Јеленом Атанацковић Јеличић, треба да заврше и коначно представе фасаду новог позоришта. У пројектима је до сaда прецизирано да ће позориште имати три сале, дефинисани су локали према споредним улицама, али је остао још нерешен изглед фасада према градском тргу који јавност највише и занима.
Др Динуловић је следио идеју проф. др Ранка Радовића постављену пре готово деценију, када су почели да се раде нацрти, да до краја овај пројекат остане отворен, страхујући да би временски размак од пројекта до његовог извођења за резултат имао "старомодну" фасаду. Задатак Динуловићевог тима је утолико сложенији што у нову позоришну зграду морају да се уклопе и делови оригиналног позоришта из 1854. године који су законом заштићени. Постоји још и проблем висине сценске куле, која надмашује висину прописану за овај део заштићеног градског језгра.
Прва фаза реконструкције и изградње Народног позоришта кошта три милиона евра и финансира се из Националног инвестиционог плана, а за наредну фазу планирано је додатних осам милиона, такође из НИП-а. Уколико новац из НИП-а не буде обезбеђен, тада ће се поново активирати тројни споразум између Републике, Покрајине и општине о финансирању из буџета. Планирано је да ова највећа инвестиција у културу у Србији изван Београда буде завршена у наредних пет година, а коштаће између 25 и 30 милиона евра.
-----------------------------------------------------------
Срушено заштићено степениште
Током рушења Народног позоришта грешком извођача срушено је и тешко оштећено централно степениште које је под заштитом државе као део оригиналног позоришта из 1854. године. Кристијан Бартуш, директор Завода за урбанизам, коме је поверено старање о пројекту реконструкције и изградње позоришта, каже да свако непланирано рушење и оштећење иде на штету извођача, у овом случају приватне грађевинске фирме "Панонград". Она ће морати да надокнади степениште од црвенкастог мермера, али је јасно да је овим рушењем нанета непроцењива штета делу зграде који је проглашен спомеником културе.
А. И.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


