Иван Стоилковић: „Отворени Балкан” или „АлМаКос”
Лидер Демократске партије Срба у Северној Македонији Иван Стоилковић реагујући на изјаву министра спољних послова Северне Македније Бујара Османија да би Северна Македонија требало да преиспита своје учешће у иницијативи „Отворени Балкан” ако се докаже да је Србија умешана у догађаје у Бањској, цинично рекавши да нема потребе о никаквом преиспитивању, да је Отворен Балкан прошлост и да је време да се Северна Македонија директно укључи у стару иницијативу Албанаца „АлМаКос” као идеално решење.
Истакао је да у овом случају не постоје објективни критеријуми, већ само политика.
„Реч је о чистој политици. Људи су свесни и добро разумеју о чему се ради. Веома неозбиљну изјаву пре неки дан дао је и председник Северне Македоније Стево Пендаровски када је рекао да се евентуални сукоб на Косову неће прелити на Македонију. Па ћу сада ја питати председника: да ли би се у случају конфликта македонски Албанци активно укључили у догађаје? И ако је одговор потврдан у милион опција, како је онда могуће да Македонија не буде директно укључена у сукоб у коме учествују њени грађани и како је могуће у таквом случају да не наруши односе са Србијом? Видели смо шта се догодило приликом доласка Албина Куртија у Македонију. Грађани нису глупи и добро знају шта се дешава. Зато политичари треба да дају изјаве које имају барем елементарну логику. Није све гола политика, већ има нешто и у логици”, навео је у писаној изјави Иван Стоилковић.
Без сарадње и добрих односа са Србијом, оценио је он, замагљена је и неизвесна перспектива Македоније и македонског народа, ма ко како тумачио ову изјаву.
„Логичка провера чињеница у целости потврђује све ово што причам. У супротном можда би 'АлМаКос' био озбиљнија перспектива Македоније и македонског народа, кад би се зезали, наравно. Питања морају имати објективне одговоре, без шарених лажи и улепшавања”, закључио је Стоилковић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


