Петак, 10.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Привреда пада а број бескућника расте

Број бескућника у Немачкој за само годину дана са 383.000, порастао на чак 607.000 људи, што је повећање од 58 одсто за само годину дана
Привреда пада а број бескућника расте
Народне кухиње у Немачкој раде пуном паром (ЕПА ЕФЕ - Х.Ј.)

Број људи који су без дома у Немачкој значајно је порастао у периоду између  2021. и  2022. године, показују подаци Савезног удружења за помоћ бескућницима. Разлог наглог пораста броја бескућника, како објашњавају, је нагло повећање броја избеглица, пре свега оних из Украјине, који су пребегли у Немачку и немају кров над главом.

Број бескућника у 2021. години био је 383.000, а током 2022. године у Немачкој је привремено без крова над главом било чак 607.000 људи. Ово је повећање од 58 одсто, наводе у овом удружењу.

Већина бескућника боравила је у институционалном привременом смештају или код рођака и пријатеља. Око 50.000 људи 2022. године живело је на улици.

Међу бескућницима који имају немачко држављанство забележен је раст од пет одсто, док је код страних држављана регистрован скок од чак 118 одсто. Већина бескућника страних држављана никада није имала стан у Немачкој и већином су то избеглице, углавном из Украјине. Удружење такође наводи да су међу страним држављанима бескућништвом првенствено погођене породице, наводи Дојче веле.

Међу немачким држављанима без куће већину чине мушкарци, самци, а разлози бескућништва су у 57 одсто случајева отказ станодавац, затим дугови за станарину и енергенте.

Верена Розенке, шефица Савезног удружења за помоћ бескућницима, наводи да инфлација, повећани трошкови и пораст кирија оптерећују домаћинства са ниским приходима у Немачкој. Посебно угрожене групе су једночлана домаћинства с ниским примањима, самохрани родитељи и парови са више деце.

Немачка економија благо је опала и у трећем кварталу ове године, показали су најновији подаци, пренео је Ројтерс. Највећа европска економија и даље је оптерећена слабом куповном моћи и већим каматним стопама.

Немачки бруто домаћи производ пао је за 0,1 одсто на кварталном нивоу у коригованим терминима, саопштио је савезни завод за статистику,

„Изгледа да ће немачка економија остати у зони сумрака између мање контракције и стагнације не само ове, већ и следеће године“, оценио је Карстен Брзески, глобални шеф макро сектора у ИНГ-у.

Слаб раст у Немачкој ризикује да постане трајан и да се погорша због старења становништва и недовољних инвестиција, упозорава се у најновијем извештају Савета стручњака за анализу немачких макро економских кретања.

Према СВР-у потенцијал раста Немачке у наредних десет година ће пасти на „нешто мање од 0,4 одсто“ годишње и тако достићи најнижи ниво у историји.

 

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Bogdan
Kako ljudi postanu beskućnici kada je socijalna pomoć u Nemačkoj više nego pristojna?
slavkoD
Zato sto nisi dosao iz Afrike,Srednjeg Istoka i Ukrajine.Po planu i programu oni dobijaju sve.Ukrajinci sa dvoje dece kada se sve sabere dobijaju 3600€ neto!!
nikola andric
U Holandiji racunaju na +1 milion stanovnika ispod granice siromastva za koje su odvojili 2 milijarde evra a poklonili Ukrajini 4.
Stari Kragujevcanin
Rece pre neki dan jedan nas "Nemac" da su beskucnici u Nemackoj uglavnom stranci , Arapi i crnci . Po ovoj slici ova gospodja moze biti samo Nemica ili Skandinavka , arapkinje plavuse sam video samo u filmu .
Stari Kragujevcanin
Samo tako , samo tako ...Vrlo lepa i poucna pesma .

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.