Понедељак, 29.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Александар Вучић на Париском мировном форуму

Александар Вучић на Париском мировном форуму
(EPA-EFE/ANDREJ CUKIC)

Париски мировни форум, који ће окупити представнике међународних организација и лидере држава, међу којима је и председник Србије Александар Вучић, почеће данас у Паризу, у палати Броњар.

Овогодишње, шесто издање, под називом "Тражење заједничког основа у свету супарништва", посвећено је највећим изазовима данашњице и тражењу ефикасних одговора на најхитније светске изазове.

У фокусу дводневног скупа у Паризу је управљање последицама вишеструких криза на становништво, сарадња кроз сукобе, преиспитивање глобализације у поларизованом свету, катализирање климатских и еколошких решења, обезбеђивање безбеднијег и етичног дигиталног света и неговање инклузивнијих и праведнијих друштава.

Форум се отвара сесијом "Париски пакт за људе и планету", а уводно обраћање имаће председник Француске Емануел Макрон.

Од шефова држава говориће и председник Гане Нано Акуфо-Адо, председник Сенегала Маки Сал, председник Кеније Вилијам Руто, као и председник Владе Барбадоса Миа Амор Мотли.

Међу говорницима су и генерална директорка Међународног монетарног фонда Кристалина Георгијева, председник Светске банке Аџеј Банга, председник Института за економски раст Нанд Кишоре Синг и генерални секретар Организације за економску сарадњу и развој Матиас Корман.

Током два дана биће одржано 80 сесија.

Осим представника међународних организација и светских лидера, присуствоваће и представници невладиних организација и фондација, компанија, верских група, стручњаци и новинари из целог света.

Париски мировни форум, чији је иницијатор Макрон, одржава се од 2018.године, са циљем да окупи све актере глобалне управе и заснован је на идеји међународне сарадње као кључног фактора за суочавање с глобалним изазовима и осигуравање трајног мира.

Форум се организује у партнерству са Међународном агенцијом за енергетику, ЕУ, Међународним монетарним фондом, Организацијом за економску сарадњу и развој, Организацијом УН за образовање, науку и културу  и Програм УН за развој.

Коментари8
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dunja
Biće to važni razgovori i bitno je da Vučić njima prisustvuje.
Tea
Ovo su bitni pregovori za našu zemlju
Zox
Dobro je da se na forumu u Parizu čuje istina o Srbiji
maja
Forum u Parizu daje priliku da se predstavi znacajno povoljnija poslovna klima u Srbiji
Vuk
Covek koga svi cene, to je velika cast za Srbiju.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.