Недеља, 21.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Тајна мирочког сира

Аутохтони српски производ на листи 50 најбољих у свету, али га тренутно прави изузетно мали број произвођача
Тајна мирочког сира
(Pixabay)

Престижни гастрономски сајт „Тејст атлас” објавио је недавно листу 50 најбољих сирева на свету, међу којима се нашао и мирочки сир из Србије, али и сиреви из Црне Горе и Босне и Херцеговине. Пљеваљски сир се нашао на деветом месту, испред многих познатих светских сирева, његушки је на 34. месту, мирочки сир из Србије је на 44. месту, а ливањски сир из Босне и Херцеговине на 45. месту.

Прва два места на листи од 50 најбољих сирева на свету су италијански пармезан и моцарела.

У чему је тајна мирочког бареног сира, који је, иначе, још 2018. уврштен у избор најбољих светских сирева? Овај аутохтони српски производ слаткасте ноте прави се, по објашњењу стручњака, од пуномасног крављег млека, с тим што се некада у текстуру додавало овчије или козје млеко. Карактеристично је да се производи искључиво у области Ђердапа и на планини Мироч, по којој је и добио име. Најбољи је када се грилује на роштиљу и у том смислу најближи познатом грчком халуми сиру.

Међутим, у разговору са Љубинком Павловић – Јапанком из села Мироч, сазнајемо да се његовом производњом тренутно бави свега неколико произвођача из овог краја.

– Ово је традиционални сир, пошто је Мироч одавно насељен становницима са Косова, претпостављам да је рецептура оданде донета и сачувана. С тим што се сада наравно користи другачија опрема и посуђе у производњи. Сир има посебан укус и дуготрајан је. Кад се једе, шкрипуцка под зубима, зато га многи зову „шкрипавац” – објашњава наша саговорница.

Она додаје да не постоји довољно производње овог сира колика је продаја и тражња, а код ње се овај сир може купити за 1.000 динара по килограму.

Према њеним речима, мирочки крај обухвата предео од Доњег Милановца све до Слатинског моста, а тренутно се тамо мало људи бави сточарством.

– Код мене у селу постоје само још три жене које производе мирочки сир. Код Текије има још произвођача. Свако још понешто дода у производњи, тако да крајњи производ није исти, али јесу јако слични и тренутно се за његово справљање користи искључиво кравље млеко– објашњава она.

Сир се води као свежи, пуномасни и полутврди и има слаткасту ноту. Идеалан је за гриловање и може да се замрзава.

– Кажу да је по структури и укусу сличан халумију. Међутим, ја не делим то мишљење. Ми користимо искључиво кравље млеко за припрему, а део масноће се губи приликом потапања у врелу сурутку, али је баш због тога изузетно дуготрајан – објаснила је Љубинка Павловић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.