Четвртак, 04.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Шта су Ђилас и Шидер радили у Бечу уочи избора

Шта су Ђилас и Шидер радили у Бечу уочи избора
Приватна архива

Председник Странке слободе и правде Драган Ђилас сусрео се 5. децембра са Андреасом Шидером посматрачем Европског парламента на изборима у Србији

Састанака Ђиласа и Шидера у Бечу дошао је у веома неуобичајеном тренутку, тачније само дванаест дана уочи избора на којима је аустријски дипломата био посматрач.

Шидер је уредно потписао све записнике са места на којима је био на дан гласања, а потом у укључењу на телевизију Н1 дао отворену подршку листи Србија против насиља и протестима испред РИК-а.

- У потпуности подржавам и солидаран сам са оним људима који данас протестују, дакле са опозицијом. Ова ситуација може лако да ескалира. Ја сам на страни народа који је на улици, који се буни! - рекао је Шидер и довео у питање свој статус неутралног посматрача и дипломатску мисију у Србији.

Андреас Шидер је иначе познат по антисрпским ставовима који је одувек инсиситирао да се догађаји из Сребренице окарактеришу као геноцид, а "мајке Сребренице" је хтео да номинује за Нобелову награду за мир. У неколико наврата је тражио да се уведу санкције председнику Републике Српске Милораду Додику. Залагао се за подршку западних земаља председнику владе привремених власти у Приштини Албину Куртију као и мере против председник Србије Александра Вучића кога је означио као провокатора.

Коментари24
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Драган
Isto što i Velja Ilić i Sooševa ekipa pred 5 oktobar.
Vučićijada
Smešno.
Дејан
Као неко ко је повредио дипломатску етику треба Шидера одмах прогласити персоном нон грата. Овако долази, завлачи нос свуда, позива људе на нереде. Где то има???
Кипреос
Можда је то и срећа наша, што је НАТО опозиција у нас аутошовинистичка, па за наш народ верује да је то крезуба и неписмена руља. Они тако шаљу погешне информације даље газдама на анализу, који по томе доносе погрешне закључке. Српски народ је у ратовима за ослобађање од разноразних колонијалних власти, у опанцима ослободио наш сељак, који је позом и опеван од светскик песника, писаца и извештача са Балкана. И тада су про германи бунили и пљували. “Да се ја питам, ја би протератерао…”
Nikola
Opozicija bolje neka se pomiri sa debaklom koji je doživela na ovim izborima. Narod je rekao svoje.
VesnaP
Susret Đilasa i Šidera nikada ništa dobro za Srbiju.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.