Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

На­си­ље и ди­ја­лог

На­си­ље и ди­ја­лог
(Фото А. Васиљевић)

По­сти­збор­на кри­за, иза­зва­на опо­зи­ци­о­ним оспо­ра­ва­њем ре­зул­та­та из­бо­ра, кул­ми­ни­ра­ла је прет­ход­них да­на отво­ре­ним на­си­љем на ули­ца­ма глав­ног гра­да. Раз­у­ла­ре­на ма­са ру­ши­ла је и ло­ми­ла не­ми­ло­срд­но јед­ну од нај­леп­ших и нај­ста­ри­јих згра­да у Бе­о­гра­ду, све твр­де­ћи да та­ко бри­не о ин­те­ре­си­ма пре­сто­ни­це чи­ју власт же­ли, од­мах, да пре­у­зме. А све на осно­ву тврд­њи, за са­да не­пот­кре­пље­них до­ка­зи­ма, да је опо­зи­ци­ја осво­ји­ла на из­бо­ри­ма 17. де­цем­бра ви­ше гла­со­ва од вла­да­ју­ће ко­а­ли­ци­је. Иако број­ке Град­ске из­бор­не ко­ми­си­је ука­зу­ју су­прот­но.

Не­ко­ли­ко ства­ри иза­зи­ва по­себ­ну па­жњу. Не са­мо да – на­рав­но – опо­зи­ци­ја по оби­ча­ју ни­је че­сти­та­ла по­бед­ни­ку чак ни не­сум­њив успех на пар­ла­мен­тар­ним из­бо­ри­ма већ ни­ко од оних ко­ји пре­тен­ду­ју на власт ни­је ја­сно и не­дво­сми­сле­но осу­дио ак­те ван­дал­ског на­си­ља. Па чак твр­де и да су на­сил­ни­ци „уба­че­ни еле­мен­ти”, али би тек он­да би­ло ло­гич­но да се та­кво „под­мет­ну­то на­си­ље” гла­сно осу­ди. А по­нај­пре би осу­да на­си­ља тре­ба­ло да стиг­не од оних ко­ји у на­зи­ву сво­је ли­сте твр­де да су „про­тив на­си­ља”. За­чу­до, та­кву осу­ду ни­смо чу­ли, из­у­зев по­не­ких не­му­штих ко­мен­та­ра ко­јим се у исти ранг ста­вља­ју и на­сил­ни­ци и др­жав­ни ор­га­ни ре­да ко­ји су на­вод­но ко­ри­сти­ли „пре­ко­мер­ну си­лу”. Има­ју­ћи у ви­ду да су по­вре­ђе­ни ис­кљу­чи­во по­ли­цај­ци, из­гле­да да су они ту­кли са­ми се­бе. А ве­ро­ва­ли или не, чу­ли смо чак и та­кве тврд­ње!

Ипак, у пр­ви ред се са­да про­би­ја­ју они ко­ји по­зи­ва­ју на – ди­ја­лог. Он је, сва­ка­ко, увек по­тре­бан, али се у овом слу­ча­ју тра­жи та­кав ко­јим би власт за­пра­во при­зна­ла да је „укра­ла на­род­ну во­љу”. Све­га не­ких 900.000 гла­со­ва, ко­ли­ка је раз­ли­ка из­ме­ђу пр­во­пла­си­ра­ног и дру­го­пла­си­ра­ног на из­бо­ри­ма. Ина­че, ка­жу, власт ће би­ти од­го­вор­на ако од­би­је та­кав „ди­ја­лог”. Из то­га, ваљ­да, сле­ду­је да ће и не­ко бу­ду­ће на­си­ље пре­ма та­квој вла­сти би­ти оправ­да­но. И још се ка­же да је на вла­сти­ма са­да да „до­ка­же да кра­ђе ни­је би­ло”, као да је би­ло ко до­ка­зао да је­сте би­ло. Из­не­те су са­мо сум­ње, ме­диј­ски под­гре­ва­не ин­си­ну­а­ци­је и гро­мо­гла­сне оп­ту­жбе, али без ијед­ног кон­крет­ног до­ка­за. Бу­де ли га би­ло, пра­во­суд­ни, а не из­вр­шни ор­га­ни би­ће ду­жни да се ти­ме по­за­ба­ве. До та­да, тре­ба да про­це­су­и­ра­ју ви­нов­ни­ке на­си­ља, ма ко они би­ли. За то бар има оби­ље до­ка­за.

 

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Kiki
Volja naroda je najvaznija i niko ne moze da je rusi.
M
Bravo!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.