Уторак, 16.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Хероина добија споменик

На углу улица Браће Јерковић и Мештровићеве постављен постамент на који ће бити подигнуто обележје Милунки Савић.
 Хероина добија споменик
Очекује се да све буде завршено на пролеће (Фото: Т. Палалић)

Хероина Милунка Савић, једна од најпознатијих и најхрабријих ратница у нашој земљи, добровољац из балканских ратова и Првог светског рата, на пролеће би требало да добије споменик. Обележје ће се налазити на месту где је била фонтана између улица Браће Јерковић и Мештровићеве, и ту је већ постављен постамент.

Споменичка фигура је висине од око 2,40 метара, израђена у бронзи, тако да би обележје са постаментом требало да буде високо око четири метра. Како и доликује, Милунка ће бити приказана у униформи, са пушком у десној руци и дететом у левој. Имајући у виду да је ова храбра жена младост провела ратујући за слободу, док је у миру одгајала и од своје скромне пензије школовала децу, симболика је јасна.

Аутори споменика су Јелена Атанасковић и Зоран Ивановић.

Одлукa о постављању споменика донета је прошле године на обележавању 50 година од њене смрти у Алеји великана и саопштио ју је Никола Селаковић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Насеље Браће Јерковић одабрано је јер је у њему Милунка провела последње године живота. Умрла је 5. октобра 1973. године у стану који је добила за време мандата градоначелника Бранка Пешића. Ова хероина слављена у рату и заборављена у миру деценијама је живела у неусловној кућици на Вождовцу у улици која сада носи њено име.

– Милунка је једина жена у свету која је одликована највишим француским орденом – Ратним крстом са златном палмом, који се додељује искључиво високим официрима. Пред стројем савезничких снага Антанте орден јој је уручио лично командант генерал Франше д’Епере. Златну Карађорђеву звезду војничког реда о груди храбре ратнице окачио је престолонаследник Александар Карађорђевић, командант српске војске на Солунском фронту, а медаљу за храброст „Милош Обилић” пред стројем Другог топличког пука дао јој је генерал Божидар Терзић, министар војни – рекао је др Видоје Голубовић, хроничар Београда и један од аутора књиге о Милунки Савић.

И после толико година не зна се тачно колико је Милунка пута одликована. Спомиње се 5, 12, али и 17 одликовања.

– На личним фотографијама види се седам одликовања, али је Милунка добила и пет споменица. У то време жене по закону нису примане у војску па је могуће да су у документа уписана мушка имена. За Милунку су коришћена имена Милун, Милован, Милутин… Међу медаљама на њеним грудима нашла су се и два ордена Француске легије части – истиче Голубовић.

На ратишту је провела осам календарских година. Била је у познатом „Гвозденом пуку књаз Михаило”, али и у „Сремском добровољачком одреду” у одбрани Београда 1915. године. Са српском војском и становништвом Србије, и поред тешких рана, прешла је Албанију, учествовала у пробоју Солунског фронта.

– После рата била је запослена у Заводу за израду војне одеће, а касније је радила и као чистачица. Почела је да оболева, што је није омело да упоредо са подизањем своје четворо деце (рођеном ћерком и три усвојенице) школује још 34 друге. До почетка Другог светског рата није успела да се пензионише. У току рата, уз све мере предострожности, лечи и четнике и партизане, али остају непотврђене приче и докази да ли је била заточена у логору на Бањици, да ли су је тукли и мучили. По завршетку рата 1947. званично добија заслужену пензију и потврду да јој нису одузета грађанска права. Живела је потом скромно и повучено – објашњава Голубовић.

Милунка је сахрањена на Новом гробљу у породичној гробници. Четрдесет година касније 10. новембра 2013. њени земни остаци пребачени су у гробницу у Алеји великана.

Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Зоран Чачак (пишимо ћирилицом)
А зашто да јој неко одузима грађанска права?
Бранислав Станојловић
А шта су били ти Јерковићи?
Земунац
Ваљда сте толико компјутерски писмени да можете сами пронаћи, или вам је битно да су били чланови КПЈ да можете да их испљујете? Обојица учитељи и обојица погинули у борби још крајем 1941. године тако да нису нимало одговорни за оно што је било после рата. Узгред буди речено изнад насеља Браћа Јерковић наставља се насеље Вељко Влаховић. Да ли вам и за њега треба објашњење?
Stevo
Zakasnili smo inače, ali za mitski kurs Srbije, tek početak. Biće tu još posla.
Милош
Ако је неко заслужио, Милунка јесте. Слава јој и хвала.
Boža
Najzad.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.