Субота, 20.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Тајне ветра пред тужиоцем

Тајне ветра пред тужиоцем
Ни шифре нису гаранција сигурности података: стуб за мерење снаге ветра код Долова (Фото М. Шашић)

Панчево – Прошле недеље, у „Политици“ је објављена информација да су град Панчево и Електротехнички факултет из Београда потписали протокол о сарадњи којим се, између осталог, прецизира могућност коришћења података о снази ветра на подручју Долова, на ободу Делиблатске пешчаре. Те податке је прикупљао овдашњи „Технички центар“ а обрадила их је канадска фирма „Хелимакс“. Циљ је био да се једногодишњим мерењем утврди да ли је на том подручју исплативо подизање ветрогенератора за производњу струје.

Поводом те информације, нашем листу се обратило руководство ДОО „Логер“ из Панчева (које такође има намеру да гради ветрогенератор) с намером да, како су истакли, оповргну да су умешани у отуђивање података који су својина града Панчева. Штавише, како тврде и доказују релевантним документима, управо је „Логер“ добио овлашћење од тадашњег председника општине да утврди ко је украо податке о снази ветра код Долова.

На основу истраге коју су спровели у другој половини 2007. године, општински јавни правобранилац Божидар Брајер поднео је пријаву тужилаштву против Н. Н. лица за крађу података који су пословна тајна.

Читаоце ваља подсетити да је Панчево једини град који је извршио једногодишња мерења снаге ветра по светски важећим узусима, а анализу је обавила у овој области релевантна канадска фирма „Хелимакс“. У стручној јавности је, стога, интересовање за овај подухват било велико, а ваља знати да је Панчево доста уложило у опремање станице за мерење снаге ветра и једногодишње прикупљање података, плативши за то немала средства панчевачком „Техничком центру“, док је завршну студију „Хелимакс“ урадио без накнаде. Мерења су обављена од октобра 2004. до октобра 2005. године. „Хелимакс“ је своју експертизу, уз тврдњу да би се изградња ветрогенератора на локацији „Хумка Нагула“ код Долова исплатила, проследио панчевачким властима почетком 2006. године.

Читава прича наликује каквом шпијунском трилеру, ако се има у виду да су мерења снаге ветра на стубу крај Долова обављана аутоматски, да су добијени подаци шифровани и као такви слати у Канаду.

Правобранилац у пријави против Н. Н. лица тврди да су подаци о резултатима мерења достављани трећем лицу од октобра 2005. до краја те године, што значи пре но што је ико у Панчеву званично знао резултате испитивања. Наводно, резултати су објављени у једном магистарском раду, што отвара питање како је то могло да се догоди, будући да је реч о кодираним подацима. Директор „Техничког центра“ је током истраге потврдио да је један од његових инжењера, који је радио на овим пословима, управо док су мерења трајала напустио фирму, што би могло да укаже на могући правац одлива информација, али је остало отворено питање ко је, како и коме дао шифарник за читање добијених резултата. Добро упућени у овај случај тврде да постоје докази и да је „уступање“ података о снази ветра, пре но што су они званично објављени, плаћено. Кажу да знају и суму.

Општински јавни тужилац Бранислава Вучковић каже за наш лист да је ових дана од полиције добила резултате истраге и да ће ускоро саопштити хоће ли подићи оптужницу.

М. Шашић

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.