НБС: раст зарада неће погурати инфлацију
Раст зарада неће погурати поскупљења, наводи се у анализи Народне банке Србије (НБС), објављеној у мајском извештају о инфлацији. Како су навели прецизно, „зараде не би требало да угрозе наставак опадајуће инфлације и њен повратак ка централној вредности циља”.
„Сматрамо да је мала вероватноћа да се у наредном периоду отвори спирала инфлације и зарада. Краткорочно, очекује се да инфлација опада, средњорочно, да буде у границама циља, што значи да буде у распону од 1,5 до 4,5 одсто. Поред тога, треба имати у виду да наша економија ипак не послује у условима пуне запослености и да још увек има простора за повећање запослености, односно смањења незапослености”, сматрају аналитичари централне банке.
У НБС предвиђају да ће зараде у овој години, реално посматрано, остварити међугодишњи раст од око 7,7 одсто у просеку, наспрам раста од 2,7 одсто у 2023, док се у наредној години очекује њихово успоравање на око 3,5 одсто. Сматрају да затегнути услови на тржишту рада, тачније рекордно ниска незапосленост и висок раст зарада, тренутно у многим земљама представљају један од ризика да се инфлација задржи на повишеном нивоу у дужем периоду. Притом, дужи период високе глобалне инфлације од првобитно очекиваног повећао је ризик да би могли да се повећају притисци по основу додатног раста зарада како би се ухватио корак са инфлацијом и очувала њихова реална вредност, што би могло да појача инфлаторне притиске, односно да отвори спиралу између зарада и инфлације. Засад углавном преовлађују оцене да се није отворила инфлаторна спирала, али да је неопходна опрезност монетарних политика централних банака. Притом, на бази историјског искуства изводе се закључци у погледу могућих сценарија кретања зарада и инфлације у наредном периоду.
Према економској теорији, кључни фактори који одређују степен узајамног дејства зарада и инфлације јесу макроекономски услови: инфлациона очекивања, ниво инфлације, фаза производног циклуса, услови на тржишту рада. Тако, ако радници имају висока инфлациона очекивања, чак и у условима када инфлација пада, појачаће се захтеви у правцу даљег раста зарада. Слично, ако је инфлација на вишем нивоу, фирме ће настојати да чешће мењају цене својих производа и услуга, што ће појачати и интеракцију између цена и зарада. Такође, ако је привредни раст бржи и агрегатна тражња већа, фирмама ће бити лакше да повећају профитне маргине и да више трошкове производње пребаце на потрошаче, а радницима да добију више зараде.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


