Аутобуска станица на Ауто-команди до краја септембра
Будућа аутобуска станица „Југ” на Ауто-команди биће отворена када и централна аутобуска станица у Новом Београду, до краја септембра или почетком октобра. То је јуче најавио вршилац дужности градског секретара за саобраћај Бојан Бован и нагласио да ће постојати и посебни аутобуси градског превоза који ће са станице „Југ” развозити путнике који буду желели да иду пут Славије. Када почетком јесени станица на Ауто-команди, чију је градњу у мају ове године обелоданио тадашњи председник Привременог органа града, а садашњи градоначелник Александар Шапић, буде у функцији, тада ће, како је јуче казао Бован, важити одлука која забрањује међуградски саобраћај преко „Газеле”.
– Морамо да укинемо прелазак међуградских аутобуса преко „Газеле” јер само тако можемо да растеретимо најфреквентнију београдску саобраћајницу и на тај начин смањимо велике саобраћајне гужве које се ту праве, а онда разливају широм Београда. Укидање међуградског саобраћаја преко „Газеле” није ничији хир, него резултат озбиљне стручне експертизе коју су урадили стручњаци за саобраћај још пре неколико година, само што до сада нису постојали услови да се она и реализује – истакао је Бован, а пренео Беоинфо.
Његова реакција уследила је два дана пошто су аутобуски превозници из градова који у Београд долазе ауто-путем Београд–Ниш саопштили да је одбијена њихова иницијатива да се задржи аутобуско стајалиште Ауто-команда, након измештања главне аутобуске станице у Нови Београд. Према плану измештања руте путовања у који су превозници имали увид, сви аутобуси из правца југа ишли би обилазницом до нове аутобуске станице на Новом Београду, што би повећало време и трасу путовања, аутобуске карте би биле скупље, а путници би имали додатне трошкове ка центру града и насељима Карабурма, Медаковић, Коњарник или Миљаковац, пренела је Бета.
– Евентуално укидање овог стајалишта (Ауто-команда) биће на штету путника и за последицу ће имати продужетак путовања за бар још сат времена – наводи се у допису који су превозници упутили градоначелнику Александру Шапићу, Секретаријату за саобраћај, Министарству саобраћаја и члановима радне групе за пресељење „Београдске аутобуске станице”.
Аутобуски превозници сматрају да је у интересу путника на јужном правцу неопходно то стајалиште које је на разумној удаљености од главних градских институција због којих путници долазе у Београд, а то су Клиничко-болнички центар (КБЦ), студентски домови и највећа стамбена насеља.
– Посебно истичемо КБЦ у који долазе путници нарушеног здравља и често су то јутарњи заказани лекарски прегледи – навели су превозници и као једно од алтернативних стајалишта означили локацију код Плавог моста.
Бован истиче да они путници који долазе у Београд са југа и не буду желели да иду на Нови Београд, крајња дестинација ће им бити нова аутобуска станица „Југ”.
– Значи, ништа се не укида и не смањује, него се баш унапређује квалитет услуге која се пружа и на томе се интензивно ради већ две године – рекао је Бован.
Он се осврнуо на то да раније нису постојали услови за укидање преласка међуградских аутобуса преко моста „Газела”.
– Прво, јер није била готова обилазница око Београда, а онда ни централна аутобуска станица која се налази на Новом Београду. Оба пројекта била су услов да би се таква одлука донела. С обзиром на то да смо обилазницу добили прошле године, а да отварање аутобуске станице за саобраћај очекујемо до краја септембра, коначно се стичу и услови не само да ту одлуку донесемо, него да је коначно и спроведемо – истакао је Бован и додао да очекује да ће ускоро са градоначелником Шапићем обићи и завршне радове на обе станице.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


