Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Има се­о­ба, смр­ти не­ма

Има се­о­ба, смр­ти не­ма
Па­ја Јо­ва­но­вић, Се­о­ба Ср­ба (Фо­то „Ви­ки­пе­ди­ја”)

У дво­ри­шту по­ред мог је ку­ћа дво­ји­це бра­ће из Ко­сов­ске Ми­тро­ви­це. Ни­су се jош до­се­ли­ли, а је­дан од њих је же­нио си­на и свад­бу пра­вио ов­де. За­што ов­де? Да би мо­гли сло­бод­но да пе­ва­ју, да се ве­се­ле. Не ка­жем да на Ко­сме­ту не­ма свад­би, али ова нај­ре­чи­ти­је го­во­ри о вре­ме­ну у коjем жи­ви­мо.

 

Стра­да­ња Ср­ба на Ко­сме­та ни­су по­че­ла од ју­че. Ни од 2008. кад је Ко­со­во про­гла­си­ло не­за­ви­сност, ни од ње­го­ве оку­па­ци­је 1999. и оти­ма­ња „Треп­че” од стра­не Аме­ри­ка­на­ца, ни од по­бу­не Ал­ба­на­ца 1981/82, ни од за­бра­не прог­на­ним Ср­би­ма да се вра­те на сво­ја ог­њи­шта по за­вр­шет­ку Дру­гог свет­ског ра­та, ни од кон­зул­ских вре­ме­на Ми­ла­на Ра­ки­ћа у При­шти­ни, па чак ни од осни­ва­ња При­зрен­ске ли­ге 1878. Зар смо за­бо­ра­ви­ли се­о­бу Ср­ба под Ар­се­ни­јем Чар­но­је­ви­ћем из тур­ског вак­та? Ни­су бе­жа­ли од до­бра.

Али Ср­ба на Ко­сме­ту још у ве­ли­ком бро­ју има. Да­на­шње стра­да­ње на­шег на­ро­да на Ко­сме­ту од­ви­ја се ком­би­на­ци­јом ого­ље­не си­ле и пер­фид­ним оне­мо­гу­ћа­ва­њем основ­них усло­ва за њи­хов жи­вот. Ре­ци­мо да би им то ко­ли­ко-то­ли­ко омо­гу­ћи­ло осни­ва­ње За­јед­ни­це срп­ских оп­шти­на, али да би се то спре­чи­ло, ду­же од 11 го­ди­на, бе­ло­свет­ски „му­дра­ци” сва­ко­днев­но из­ми­шља­ју и ства­ра­ју но­ве про­бле­ме о ко­ји­ма мо­ра да се пре­го­ва­ра, да се не би го­во­ри­ло о ЗСО. Ду­га­чак је за Ср­бе спи­сак по­ни­жа­ва­ју­ћих про­бле­ма ко­ји­ма За­пад за­ма­ја­ва не са­мо наш жи­ваљ на Ко­сме­ту, не­го и све нас, а ми мо­ра­мо да тр­пи­мо, зна­ју то они, да не би до­шло до нај­го­рег – су­ко­ба с НА­ТО-ом: уки­да­ње срп­ских ре­ги­стар­ских та­бли­ца, за­бра­на до­то­ка хра­не, ро­бе, ле­ко­ва из цен­трал­не Ср­би­је, уки­да­ње ди­на­ра, ула­зак ал­бан­ских сна­га и по­ли­ци­је на се­вер Ко­сме­та, ла­жни из­бо­ри са три од­сто из­ла­зно­сти, ла­жни гра­до­на­чел­ни­ци, рас­пи­си­ва­ње ре­фе­рен­ду­ма за њи­хо­ву за­ме­ну под не­при­хва­тљи­вим усло­ви­ма. Сад је на ред до­шло отва­ра­ње глав­ног мо­ста на Ибру. На­ши не­при­ја­те­љи нај­пре ство­ре про­блем па га по­сле ре­ша­ва­ју. На­рав­но, увек на на­шу ште­ту.

Ср­би на Ко­сме­ту су нај­о­бе­спра­вље­ни­ји на­род у Евро­пи. Са­мо по­не­ко диг­не глас у њи­хо­ву за­шти­ту. Свет ћу­ти, а нај­ја­че од­ле­же мук оних ко­ји су до све­га овог до­ве­ли. То бо­ли. А свад­бар­ски му­зи­ча­ри, на де­се­так ме­та­ра од ме­не, от­пе­ва­ли су све на­ше пе­сме са Ко­сме­та. Ка­ква ле­по­та! Ле­по­та ко­ја бо­ли, ра­за­ра ду­шу и њи­хо­ву и мо­ју. И ма ко­ли­ко сва­то­ви би­ли ве­се­ли, ја ту­гу­јем због њи­хо­ве зле суд­би­не. Те­ши ме што чу­јем да пе­сму „Ој, Ко­со­во, Ко­со­во”, че­сто и с нај­ве­ћим оду­ше­вље­њем, сви пе­ва­ју. Док је Ко­смет у њи­хо­вој ду­ши би­ће и наш.

Ра­до­мир Јо­ва­но­вић,

Жи­ча

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.