Среда, 08.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Тужилаштво нема доказ да је Данка мртва

Одбрана је суду доставила одговор на оптужницу, па се очекује одлука КВ већа о потврђивању или евентуално о допуни истраге
Тужилаштво нема доказ да је Данка мртва
(Принтскрин)

Кривично ванпретресно (КВ) веће Вишег суда у Зајечару треба да одлучи да ли ће да потврди оптужницу за убиство двогодишње Данке Илић или ће да врати предмет у истрагу, након што је одбрана оптужених доставила суду своје одговоре. Како је за „Политику” изјавио Милинко Јовановић, адвокат оптуженог Радослава Драгијевића, у оптужници се не наводи ниједан форензички доказ да је девојчица убијена.

„Читава оптужница заснива се само на признањима осумњичених Срђана Јанковића и Дејана Драгијевића из полиције, као и на исказу једног од њих код тужиоца. Оптужница није поткрепљена ниједним материјалним доказом, нити ДНК трагом. Вештачено је службено возило оптужених, као и њихови приватни аутомобили. Анализирани су многобројни предмети, оруђе и гардероба, и ништа није нађено”, наводи Јовановић.

Адвокат истиче да се признања осумњичених из полиције доводе у сумњу због смрти брата Дејана Драгијевића, Далибора, који је преминуо после тортуре у полицији.

„То поткрепљује њихове касније изјаве да су признали да су убили Данку под претњом и батинама које су и они добили у полицији. Након што су из полиције одведени у притвор, обављен је лекарски преглед и постоји медицинска документација да су обојица са повредама ушли у затвор”, каже адвокат.

Подсећамо, Више јавно тужилаштво у Зајечару је 24. септембра подигло оптужницу против Дејана Драгијевића из села Злот и Срђана Јанковића из места Лука, због убиства Данке Илић, у којој предлаже да им се изрекне казна доживотног затвора. Оптужницом је обухваћен и Радослав Драгијевић, отац Дејана Драгијевића, због сумње да је починио кривична дела помоћ учиниоцу након извршеног кривичног дела и непријављивање кривичног дела и учиниоца.

Након подизања оптужнице стекли су се законски услови да се оптуженима поново продужи притвор, што у супротном не би било могуће, и они би у том случају морали да буду пуштени на слободу.

Адвокат Јовановић оцењује да је одлука да се оптужница подигне донета управо из тог разлога.

„Сматрам да се без доказа о нечијој смрти не може судити за убиство. Тужилаштво нема доказа да је Данка мртва, нити може да је прогласи мртвом. Данка је нестало лице. Да би неко могао да буде оптужен за убиство, мора да постоји доказ тог убиства. Зато верујем да је то био маневар тужилаштва како би осумњиченима био продужен притвор”, оцењује бранилац и додаје да чак и ако би суд сада тражио допуну истраге, Јанковић и Драгијевић би могли да остану иза решетака.

Додаје да његов клијент Радослав Драгијевић, отац оптуженог Дејана, не може да одговара за помагање у уклањању тела нити због непријављивања због сродства са оптуженим.

Како је за „Политику” раније речено у тужилаштву, сумња се да су Дејан Драгијевић и Срђан Јанковић, 26. марта у Бањском пољу код Бора, најпре аутомобилом ЈКП „Водовод”, где су били запослени, ударили девојчицу која је сама ишла по коловозу, а затим је ставили у возило и њено тело бацили на депонију, одакле су га касније преместили.

Оптужница се заснива и на доказима прикупљаним током шестомесечне истраге – да су само ова двојица оптужених били на месту где се Данки изгубио траг, што потврђују и снимци са камера и изјаве сведока.

Уколико КВ веће суда у Зајечару потврди оптужницу, одбрана ће имати право жалбе Апелационом суду у Нишу.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Oficir u penziji
Ja ne bih mogao da branim ovakve tipove a ovi se čak sdušno bore da se oni oslobode. Ne smem da kažem šta mislim o takvim ljudima
Zoran
Naravno, na pocetku procesa smo znali d aje mrtva jer ovi priznali,a bilo i dokaza krvi u kolima. Sada nema nista. :)

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.