Угрожено чак 400.000 пчелара
Европска комисија je недавно саопштила да је готово 50 одсто меда на тржишту фалсификовано. Ови подаци би требало да буду више од аларма за политику, која то једина може да регулише одговарајућим законима. На иницијативу Словеније ЕК је променила Директиву о меду, а ускоро ће мед морати да буде обележен и са земљом порекла, саопштавају из Савеза пчеларских организација Србије (СПОС). Осим тога, постављен је циљ дефинисања усаглашене методе за одређивање лажног меда као и одређивање референтних лабораторија. Али, како кажу, то иде преспоро, јер би требало да траје три године.
– Последњи подаци показују да је повећан удео лажног меда. Европско удружење професионалних пчелара (ЕПБА) спровело је истраживање у Немачкој и установило да су око 83 меда у хипермаркетима лажна, а иста ситуација је била и у Србији – наводе из СПОС-а.
Они кажу да пчеларство неће преживети нелојалну конкуренцију лажног меда. Зато је крајње време да се предузму озбиљне мере против лажног меда и да се одмах успоставе координиране методе за откривање лажног меда као и референтне лабораторије.
– Метода мора да буде таква да је користе инспекције у свим европским земљама како би одмах могле да уклоне сав лажни мед са тржишта. Сви морамо да упозоримо потрошаче на овај проблем, јер мед конзумирамо за јачање здравља, а лажни мед му понекад само штети. Стога упућујемо позив потрошачима у Европи да бирају пчелиње производе, најбоље из локалне средине или бар из наших земаља – навели су из Европског пчеларског савеза. Они су позвали све пчеларске организације у Европи да се удруже како би заштитиле пчеларство на овим просторима.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.