Petak, 12.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ugroženo čak 400.000 pčelara

Evropsko udruženje profesionalnih pčelara (EPBA) ustanovilo da je više vrsta meda u nemačkim hipermarketima lažno
Ugroženo čak 400.000 pčelara
(Pixabay)

Evropska komisija je nedavno saopštila da je gotovo 50 odsto meda na tržištu falsifikovano. Ovi podaci bi trebalo da budu više od alarma za politiku, koja to jedina može da reguliše odgovarajućim zakonima. Na inicijativu Slovenije EK je promenila Direktivu o medu, a uskoro će med morati da bude obeležen i sa zemljom porekla, saopštavaju iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS). Osim toga, postavljen je cilj definisanja usaglašene metode za određivanje lažnog meda kao i određivanje referentnih laboratorija. Ali, kako kažu, to ide presporo, jer bi trebalo da traje tri godine.

– Poslednji podaci pokazuju da je povećan udeo lažnog meda. Evropsko udruženje profesionalnih pčelara (EPBA) sprovelo je istraživanje u Nemačkoj i ustanovilo da su oko 83 meda u hipermarketima lažna, a ista situacija je bila i u Srbiji – navode iz SPOS-a.

Oni kažu da pčelarstvo neće preživeti nelojalnu konkurenciju lažnog meda. Zato je krajnje vreme da se preduzmu ozbiljne mere protiv lažnog meda i da se odmah uspostave koordinirane metode za otkrivanje lažnog meda kao i referentne laboratorije.

– Metoda mora da bude takva da je koriste inspekcije u svim evropskim zemljama kako bi odmah mogle da uklone sav lažni med sa tržišta. Svi moramo da upozorimo potrošače na ovaj problem, jer med konzumiramo za jačanje zdravlja, a lažni med mu ponekad samo šteti. Stoga upućujemo poziv potrošačima u Evropi da biraju pčelinje proizvode, najbolje iz lokalne sredine ili bar iz naših zemalja – naveli su iz Evropskog pčelarskog saveza. Oni su pozvali sve pčelarske organizacije u Evropi da se udruže kako bi zaštitile pčelarstvo na ovim prostorima.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zoran
Kupujte samo kristalisani med je je on sigurno pravi med.Falisifikovani med ne moze da se kristalise.
Александар
Једино решење је име и презиме произвођача на свакој тегли и законска одговорност са обавезном казном затвора ако се утврди да је мед лажан.
dusan1
Kupovanje svega i svačega u super i hiper marketima i preko interneta ima svoje prednosti i mane ! Konkretno je med na 'dnevnom redu' ali ko garantuje i ko veruje tim 'papirima' da je kvalitet onaj koji piše na etiketi ?
Zoran
Ne moze zakon sve da spreci. Mora malo i moral. :)

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.