Понедељак, 15.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Финкиње уче да пуцају

Финкиње уче да пуцају
Министарство одбране Финске

У Финској је интересовање за курсеве „младих бораца” нагло порасло, посебно међу женама, због страха од сукоба са Москвом, пише „Гардијан”. Финске обавештајне службе Русију сматрају једном од главних претњи њиховој држави.

У чланку се каже да Финско женско удружење за ванредне ситуације води око 40 курсева, укључујући пуцање, сајбер безбедност, менталну отпорност, преживљавање у дивљини, вожњу моторним санкама и супротстављање утицају информација. Према писању, број пријава за курсеве нагло се повећао.

Финско Министарство одбране финансира курсеве, а такође и Државно удружење за обуку у области одбране. Учеснице (око 75 жена старости од 18 до 70 година) пролазе обуку у шумској војној бази у близини града Кокола.

Финска је затражила од ЕУ да пружи финансијску помоћ регионима који се граниче са Русијом

Према речима представнице курса Суви Аксел, захтева је толико да их она упоређује са потражњом за улазницама за концерте популарних извођача.

„Прво њихово питање је било „шта могу да научим?” А други је „Где могу научити да пуцам?“ Треће, додаје она, је „како да знам где је мој бункер?“

Према недавном попису финског Министарства унутрашњих послова, постоји 50,5 хиљада бункера за популацију од 5,6 милиона људи - то је „наслеђе“ финског рата са СССР-ом.

„Популарност тренинга гађања у Финској драматично је порасла у последње две године. Раније ове године, влада је објавила план за отварање више од 300 нових стрелишта како би подстакла људе да се баве хобијем и ојачала националну одбрану. Број Финаца који се пријављују за дозволу за оружје је такође значајно порастао“, наводи се у чланку.

Финским домаћинствима, саветује се да имају довољно залиха да преживе без помоћи најмање 72 сата - храну, воду, лекове и приступ радију на батерије.

Аксела наводи да су курсеви посебно популарни међу средовечним, факултетски образованим женама из Хелсинкија. Према њеним речима, многи озбиљно схватају претњу сукоба са Русијом због совјетско-финског рата 1939-1940.

Као и у Русији, у Финској постоји годишњи позив у војску, жене то могу учинити на добровољној основи.

Према многим мишљењима, након почетка сукоба између Русије и Украјине, Финска би могла бити „следећа“.

„Групе ће научити како да преживе у кризној ситуацији, укључујући паљење и гашење пожара, кување напољу, прву помоћ, одржавање топлоте и изградњу тоалета“, наводи се у чланку.

Финска обавештајна служба Супо раније назвала Русију „највећом претњом националној безбедности Финске“, а подсећа и да та република заједно са Шведском води истрагу о оштећењу подморског кабла између Финске и Немачке.

Заменик шефа Супо Теему Турунен рекао је да су методе деловања руских обавештајних служби „агресивне и представљају озбиљну претњу“. Међутим, додао је он, Русију не треба кривити за све инциденте, јер она „има хитније приоритете“ од Финске, на пример, „своју стабилност и сукоб са Украјином“. Упитан да ли би долазак Доналда Трампа на власт могао да направи разлику, Турунен је рекао да „претња из Русије неће нестати“ и да са све већим фокусом САД на Кину, Европа мора „да појача и унапреди спремност“, а Финска посебно.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Pera pravda
U eventualnom ratu koji bi Rusija vodila između ostalog i protiv Finske ne bi se koristile puške, tako da džabe uče da pucaju

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.