Понедељак, 13.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Сазвежђе Доситејˮ у Дому Војске Србије

Пред публиком су ликовна и вајарска дела посвећена личности Доситеја Обрадовића која се чувају у најважнијим институцијама српске културе
„Сазвежђе Доситејˮ у Дому Војске Србије
Детаљ са изложбе (Фото МК)

Изложба уприличена поводом обележавања 285 година од рођења Доситеја Обрадовића, 240 година од објављивања дела „Совјети здраваго разума”, 220 година од настанка песме „Востани Сербие” као и 20 година рада Задужбине „Доситеј Обрадовић” отворена је у Галерији Дома Војске Србије и трајаће до половине јануара следеће године.

Како је саопштено из поменутог излагачког простора, идејна замисао потекла је из Задужбине „Доситеј Обрадовић”, а поставка „Сазвежђе Доситејˮ се одржава под покровитељством Универзитета у Београду и Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић”, Народног музеја у Београду, као и Матице српске и Галерије Матице српске из Новог Сада и у организацији Медија центра „Одбрана”.  

Пред публиком су ликовна и вајарска дела посвећена личности Доситеја Обрадовића која се чувају у најважнијим институцијама српске културе, уједно и учесницима пројекта. Посетиоци могу да виде и оригинална писма првог српског просветитеља и прва издања његових књига посредством којих је српском народу ширио поруке хуманости и солидарности, упућујући га на пут знања, а први пут су представљене две слике, уља на платну - дело Боривоја Раденковића из 1920. године које приказује Доситеја како отвара Велику школу и рад Уроша Предића на којем се види Доситеј како седи у кабинету. На изложби може да се стекне увид и у рад и активности Задужбине „Доситеј Обрадовић”.

Отварајући изложбу Никола Селаковић, министар културе, истакао је да је знаменити српски просветитељ и књижевник исписао животни пут вредан славе и вечног памћења а да је његова тежња да српски народ приближи просвећеном делу Eвропе била подједнако велика као и његово неговање осећања родољубља.

Мирјана Драгаш, управница Задужбине „Доситеј Обрадовић” прецизирала је да изложбу тематски чине 12 сазвежђа која прате Доситејев животни пут.

– Полазећи од банатског до хоповског сазвежђа Доситеј је даље кренуо према Далмацији, желећи да иде према истоку и Русији и стекне могућност да отвори своју прву штампарију где ће бити штампане књиге на језику који његов народ разуме. Али пут га је окренуо према Грчкој и Крфу, а затим према Смирни где је био ученик професора Дендрина и упознао се са грчком историјом, традицијом, културом и филозофијом –  изјавила је она, напоменувши да сазвежђа на Доситејевом путовању које је трајало читавих 40 година носе називе географских целина на којима је у том тренутку боравио.

Она је указала на значај Велике школе коју је Доситеј 1808. основао у тек створеној држави Србији, након устаничких борби, повезујући рад Задужбине на чијем је челу у правцу ширења просветитељских и просветних идеја проистеклих из Доситејевог дела.

– Његово учење и тумачење о значају школе, учења и књиге, пажње према деци и породици, међусобног поштовања и уважавања, верске толеранције, љубави и поштења свих и узајамно позитивног односа, поруке су које су се трајно уткале у Доситеја. Некад смо га заборављали и поново му се враћали, али Задужбина „Доситеј Обрадовић” већ 20 година истрајно настоји да Доситејево дело приближи младим генерацијама управо с порукама које произлазе из његове личности и његовог трајног печата као првог српског министра просвете обновљене државе Србије – нагласила је управница ове задужбине, која је у пратећем каталошком тексту написала и да задужбина из године у годину проширује обим рада и уводи нове програме и манифестације, да су били организовани разноврсни облици рада са децом и младима и да су на више начина обележени Доситејеви дани и одржана свечана академија у Народном позоришту на Светски дан књиге под називом „Учитељ До си теј”.

Крај године, како је објаснила, посвећен је манифестацијама које

имају научноистраживачки, али и уметнички карактер, а на посебном месту су управо отворена изложба а научни скуп с међународним учешћем окупиће више од тридесет учесника из земље и дијаспоре на тему „Савременост дела Доситеја Обрадовића”. 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.