Кога то волим у Херцег Новом
„На страницама историје музике нашега града, првих педесет година ансамбла ’Егзодус’, оставио је исконске трагове изворног и надахнутог медитеранског бића које траје већ више од пола века. Пре свега Зоран Мартинети и Анте Крстовић, живе су легенде, које су уткале своју душу у душу града Херцег Новог, посебно с песмом ’Кога то волим у Херцег Новом’. То је химна ’Егзодуса’, ’химна нашег града’. Наведени текст за предговор монографије „Првих педесет година ’Егзодуса’” написао је знаменити професор историје уметности и социологије Лазар Сеферовић, аутор више књига о Херцег Новом и руководилац ансамбла „Бокељи”.
Ансамбл „Егзодус” допринео је и угледу светски признате туристичке манифестације „Дани мимозе” јер су сваки свој наступ почињали и завршавали песмом „Кога то волим у Херцег Новом” на Данима мимозе и на полувековним манифестацијама.
С мимозама, магињама, леандрима и плажама.
Поред незаборавног гостопримства од стране грађана и руководства туристичке манифестације Дани мимозе, Херцег Нови нуди живот, мир и спокој, симфонију сунца и мора, па ми ритам срца збори „Волим те, волим Херцег Нови”. Херцег Нови је кућа у Топлој, лађе уз обале и песма „Ноћ скупља вијека”. Херцег Нови је анђеоска, што пркоси новом добу, византијско плаво у очима, обасјала мимозин бал, развијорила игру и маестрал.
Херцег Нови је величанствена историја, Шеталиште Пет Даница за слободу живот дал, сестре браће термопилца, херојине рода, части и славе. Даница Поповић (1925–1944), Даница Бојанић (1922–1942), Даница Томашевић (1925–1943), Даница Ђуровић (1922–1943), Даница Костић (1922–1943).
Богодано шеталиште од Игала, поред куће у Топлој (где је боравио П. П. Његош) и поред пристаништа до Мељина, треба украсити бистама хероина да стоји за вијеки вјекова. Слава им.
Одабране стихове из песме написао је потписник овог текста.
Милош Бато Милатовић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


