Пресахнуо откуп старе хартије
Зрењанин –Зрењанински Роми већ данима немају коме да испоруче стару хартију, јер је откуп потпуно замро. Залихе се гомилају, а прихода нема.
Браћа Бајрам и Тефик Емини, из ромског насеља у Сурдучкој улици, кажу да је такво стање још од краја лета:
– То је за нас тежак ударац. Никада од овог посла није било великих пара, али смо успевали да уштедимо тек да некако презимимо, да деци купимо обућу, да имамо за хлеб. Не знам шта ћемо сад – каже нам Бајрам, а Тефик додаје да сировине од чијег сакупљања је преживљавао велики број Рома сада нико неће: није у питању само хартија, већ нико не тражи ни старо гвожђе.
У насељу Дудара, поред Бегеја, где живи око 350 становника, на сваком ћошку је по велика камара хартије. Картоне више нико и не доноси, кад сакупљачи не могу да се реше ни оног који су допремили пре неколико месеци. Афаз Аметов, председник ромског удружења „Света Петка“ и један је од ретких житеља овог насеља који има сталан посао у градској чистоћи, за наш лист каже:
Већ месецима нико не одвози хартију. Већину мојих комшија то егзистенцијално погађа, бојим се да би ове зиме могло да буде глади, јер социјална помоћ често није довољна – истиче Афаз и додаје да је његов брат Рустем регистровао фирму и био на путу да добије кредит, да набави возила за сакупљање секундарних сировина и да запосли пет радника. Сада је све пало у воду, јер посла нема.
Власници фирми које се баве посредовањем у трговини секундарних сировина са којима смо разговарали објашњавају да готово све фабрике које се у Србији баве прерадом хартије или су у вишемесечном ремонту, или нови власници одржавају само минимум рада. Тако, стару хартију више не преузимају „Умка“ из Умке, „Лепенка“ из Новог Кнежевца, чачанска фабрика „Божо Томић“... Стање се нагло погоршало и када је хартију са нашег тржишта престала да откупљује „Картонка“ из Белишћа (Хрватска) која је била највећи откупљивач старог папира у Београду и Новом Саду.
Они који су до сада од Рома откупљивали хартију тврде да се то у свету ради на други начин и да су код нас спремни другачији прописи, али никако да се изгласају и да почне њихова примена. Ради се о томе да ће трговци бити у обавези да папирну и картонску амбалажу депонују на за то одређена места, одакле би се она директно превозила у фабрике које би обављале рециклажу.
Најава оваквог „новог курса“ посебно брине зрењанинске Роме који се годинама баве сакупљањем картона и старе хартије, јер је извесно да у таквим, промењеним, околностима у бизнису са папирним секундарним сировинама за њих нема места.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


