Петиција за очување „Просвете”
Чланови синдиката „Независност” издавачке куће „Просвета” из Београда, у разговору са представницима Агенције за приватизацију Републике Србије, изразили су своје незадовољство због услова тендера, који су објављени у јавном позиву од 27. новембра.
На овом састанку, уприличеном на захтев чланова поменутог синдиката, од Агенције за приватизацију затражено је да обезбеди да будући купац буде обавезан да сачува капитална издања „Просвете”, која потичу још из времена Геце Кона.
Затим, од Агенције за приватизацију затражено је и то да на тендеру не дозволи учешће конзорцијумима, већ само реномираним издавачким кућама. Трећи захтев синдиката „Независност” односио се на трајну забрану промене намене књижаре „Геца Кон”, у београдској Кнез-Михаиловој улици број 12.
– Мишљења смо да сваком озбиљном издавачу наши захтеви не би требало да буду баласт, већ управо част што може да настави издавачку традицију Геце Кона, каже за „Политику” Мирјана Нардин, главни повереник синдиката „Независност” ИП „Просвета”.
– Међутим, представник Агенције за приватизацију Саша Алексић прихватио је само наш први захтев и обећао да ће Агенција изменити јавни позив само у случају обавезе очувања капиталних издања „Просвете”. С обзиром на то да друга два захтева нису прихваћена, синдикат „Независност” упозорава јавност да постоји могућност злоупотребе тендера за приватизацију „Просвете”, која може да доведе до тога да се иза издавача у конзорцијуму појави неки од тајкуна – објашњава Мирјана Нардин, уз следећу напомену:
– Наиме, постоји вероватноћа да неки моћан купац, у оквиру конзорцијума, а у случају да постане власник „Просвете”, само привидно задржи издавачку делатност и да наредних десет година продужи намену књижаре „Геца Кон”, док би сав остали пословни простор „Просвете” одмах претворио у простор друге намене.
Синдикат „Независност” неће одустати од својих захтева да се учешће на тендеру дозволи само реномираним издавачима, као и да се трајно забрани промена намене књижаре „Геца Кон”. Због тога ће организовати јавно потписивање апела са овим захтевима, у недељу 14. децембра, на дан обележавања 103. годишњице ИП „Просвета”, у 13 часова, испред књижаре „Геца Кон” у Кнез-Михаиловој улици.
– Позвана је читава културна јавност, писци, као и читаоци, којима је стало до очувања ове издавачке куће од националног значаја, наглашавају чланови синдиката „Независност”.
Иначе, свакодневно у нашу редакцију стижу позиви писаца и преводилаца који су професионално и емотивно везани за „Просвету”, и који својим мишљењем настоје да подрже „Политикину” акцију очувања „Просвете”. На онлајн издању „Политике” може се прочитати коментар преводиоца Весне Цакељић, који у целини преносимо:
– Нисам се добро провела радећи с „Просветом”, уместо хонорара добијала сам сокиће и кафице, али, људи, „Просвета” је „Просвета”!!! Где су емисије на разним телевизијама, где су бурније реакције? Зашто се све своди на повремене чланке у „Политици”, који не изазивају много реакција? Петар Живадиновић право збори, као и увек, али то није довољно. Хајде да потписујемо петицију против те приватизације! Пристала бих због опстанка „Просвете” да поново уђем и у Француску 7, ако треба, а која сада има прилику да покаже истински патриотизам. Или, још боље, петиција у Кнез-Михаиловој, испред књижаре „Геца Кон”. Боље петиција него скупљање пожутелих нереализованих уговора.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


