Предстаљена књига „Тако је говорио отац Тадеј”
У Парохијском дому Храма Александра Невског на Дорћолу уприличено је представљање књиге „Тако је говорио отац Тадеј или о богословљу оца Тадеја Витовничког” из пера Оливере Јовановић. На промоцији са ауторком учествовао је старешина овог храма презвитер Стеван Вукић и презвитер др Оливер Суботић, свештеник у овој цркви. Колико је велико интересовање о свему што нам је оставио у наслеђе старац Тадеј, кога су многи људи данашњег времена имали прилику да упознају и од њега добију корисне савете за духовно узрастање и правилан свакодневни живот, потврдила је и изузетно велика посећеност. Сала је била тесна да прими сву публику па су многи седели на поду и степеницама у ходнику све до улаза, али и стајали.
Уочи промоције за наш лист ауторка Јовановић истакла је да се усудила да дубоке делотворне и у народу прихваћене и поштоване поуке оца Тадеја шире протумачи, да се овим рукописом упусти у свеобухватније тумачење његовог учења, који је, као велики светитељи, сагледао и обрадио многе теме, да би их људима објаснио.
Јовановићева је посебно истакла одељак који говори о божанским енергијама јер је, како каже, о њима отац Тадеј говорио сасвим конкретно. „Конкретно шта су нестворене божанске енергије за нас људе, за твар, материју, космос. Шта значе за наш живот, за нас ограничена Божја створења.”
А говорећи о овој књизи, др Оливер Суботић оставио је читаоцима да сами открију садржај па је своју беседу о старцу усмерио на значај његових поука и сваки посетилац могао је већ слушајући озбиљно да се запита колико је одмакао у свом духовном подвигу и у томе да се мењамо у нашем свакодневном животу набоље.
Тако је отац Оливер на прво место ставио молитву јер је, како каже, старац Тадеј био човек молитве. И већ ту се може приметити, истиче Суботић, колико се ми обични људи разликујемо од њега.
– За нас је молитва углавном нешто што је потреба када „зашкрипи”, кад нешто иштемо од Господа, кад смо у проблему, недоумици, невољи… Али ми морамо да се припремамо на молитву јер немамо духовну гипкост, морамо да се приморавамо. У овом животу човек мора да се приморава, док молитва не прионе уз човека – рекао је Оливер Суботић и оценио да је отац Тадеј имао у себи нешто посебно за молитву и знао је да је пренесе другим људима. Он је ту благодет, нагласио је, задобио не преко ноћи, него кроз много великих борби, а то његово искуство може да нам помогне.
Молитва без пажње је чисто губљење времена, тврди отац Оливер, јер је и старац Тадеј казивао да наше тело и цело наше биће мора бити спојено са умом да извучемо молитву из срца.
Отац Оливер говорио је и о молитви за ближње, али и за оне који нам нису наклоњени. Како је казао, старац Тадеј упозоравао је и да се људи не баве молитвом по свом нахођењу, већ по савету свештеника или духовника, у супротном то би значило као да узмемо најбољи лек па га погрешно без лекарског савета пијемо.
Оливера Јовановић, новинар, потрудила се да у овом штиву изнедри све оно што би могло да буде човеку корисно у духовном узрастању. То је урадила по стеченом искуству јер је од 1983. године одлазила у манастир Витовницу. Дипломирала је Филозофском факултету и на Институту Богословског факултета СПЦ.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


